چسب بتن آب بندی

چسب بتن آب بندی

چسب بتن آب بندی چیست؟

چسب بتن یکی از افزودنی‌های ساختاری بتن است که در جهت اتصال دو قطعه در بتن‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب بتن هم‌چنین برای رفع مشکل بتن تولید شده و یا بهبود ویژگی‌های بتن درحال تولید نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب بتن دارای انواع گوناگونی است. از جمله انواع آن می‌توان چسب بتن آب بندی را نام برد. در این مقاله قصد داریم چسب بتن آب بندی را مورد بررسی قرار دهیم. ساختار این نوع چسب چگونه است و به چه اهدافی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ پاسخ به سوالاتی این‌چنین از اهداف این مقاله است.

چسب بتن آب بندی مایعی به رنگ شیری است. این چسب در مرحله نهایی بی‌رنگ می‌شود و نمای ظاهری را زیبا نگه می‌دارد. این ماده در مقابل رطوبت، سرما، گرما، حریق، نور، آتش و ضربه بسیار مقاوم است و ماندگاری بالایی دارد. استفاده از این نوع چسب سازه را از نیاز به مواد نفتی، قیر و گونی، ایزوگام و پوشش‌های قدیمی که در مقابل رطوبت و آب استفاده می‌شدند، بی‌نیاز خواهد کرد. با این روش استفاده از این محصول، صرفه اقتصادی خوبی نیز خواهد داشت. این محصول اگر با ملات بتن مخلوط شود بتنی ضد آب میسازد و به همین دلیل محبوبیتی ویژه در ساخت استخر و مخازن دارد.

ساختار چسب آب بندی 

ساختار اصلی این نوع چسب بر پایه سیمان و لاتکس است. این ماده همراه سیمان پرتلند و ماسه برای تشکیل ملات پر مقاومت در بسیاری از موارد ساخت سازه و طراحی معماری داخلی در آشپزخانه و سرویس‌های دستشویی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چسب بتن آب بندی در نوع لاتکس، پلیمری غلیظ با حالت امولسیونی است. ساختار این نوع چسب‌ها محلول‌های کلوئیدی از پلیمرهای متفاوت است. این نوع چسب ساختاری ویژه برای مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی و سایش دارد. به‌همین دلیل در کارخانه‌جات مواد غذایی، لبنی و کشتارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چسب قابل استفاده در انواع دوغاب سیمانی و بتن است. نفوذ پذیری بالا و اتصال محکمی که ایجاد می‌نماید در کنار تحمل دمایی بین منفی 60 درجه و مثبت 98 درجه آن را بسیار خاص و منحصر به‌فرد کرده است. چسب آب بندی سازگاری بسیار مناسبی با محیط زیست دارد و در برابر مواد شیمیایی مانند مواد شوینده قوی از قدرت بسیار خوبی برخوردار است.

ویژگی چسب آب بندی

این چسب مزایا و ویژگی‌های زیر را در خود دارد:

 • خواص آب بندی
 • افزایش چسبندگی ملات بتن
 • افزایش خاصیت الاستیسیته بتن
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 • پایداری در برابر ضربه
 • پایداری در برابر تغییرات دمایی شدید، شامل سیکل‌های انجماد و ذوب
 • استحکام بخشی به ساختار بتنی قدیمی و ترمیم سازه‌های آن‌ها
 • مانعی برای ترک خوردن و طبله شدن ملات
 • افزایش مقاومت سایشی، کششی و خمشی سازه نهایی
 • خاصیت آنتی باکتریالی چسب بتن آب بندی در جهت مبارزه با خزه، جلبک و باکتری‌های مضر و آسیب‌زننده
 • بالا بردن سرعت عملیاتی سازه و ارایه نتیجه بهتر در تولید نهایی

کاربرد مهم چسب بتن آب بندی

از این چسب در موارد خاصی استفاده می‌شود. در ادامه 5 مورد از آن‌ها را معرفی می‌نماییم:

 • در جهت تولید بتن آب بندی شده جهت اجرای آب‌نما، استخر و مخازن مواد مایع
 • در جهت آب بندی و تقویت ملاتی که برای بند‌کشی
 • برای نصب سرامیک و سنگ با استفاده از ملاتی ضد آب
 •  برای ساخت نما و صافکاری سطوح بتنی اکسپوز
 •  در زمان نصب کاشی‌های پودری برای تقویت و ضد آب نمودن سطوح

مصرف چسب آب بندی در سازه

از این چسب در ساخت سازه‌هایی با اهداف خاص استفاده می‌شود. در ادامه تعدادی از این سازه‌ها را نام می‌بریم:

 • استخر و آب نما
 • سر ستون
 • فونداسیون
 • ضد آب کردن چسب‌های کاشی خمیری و پودری
 • نصب سنگ آنتیک در سرویس بهداشتی
 • تولید ملات سیمانی در نمای ساختمان
 • نمای نقاط در معرض باران
 • چاله آسانسور
 • ساخت انواع سقف سیمانی، آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و … به ویژه در نقاط با آب و هوای مرطوب
 • محوطه سازی
 • ساخت ونصب انواع بلوک، جدول، موزاییک
 •  در نصب هر سازه‌ای که در معرض رطوبت و نور خورشید قرار دارد

مراحل آب بندی استخر

برای ساخت یک استخر نیاز است آن را ضد آب کنند، تا نفوذ آب از سازه به بیرون آن ممکن نباشد. آب استخر باید به‌طور کامل درون خود استخر بماند و نفوذ رطوبت به زیر سازه مشاهده نشود. برای رسیدن به این هدف مراحل زیر اجرا می‌شود:

مرحله ابتدایی

ابتدا باید یک پیمانه چسب و یک پیمانه آب مخلوط شود و به قسمت‌هایی که قرار است آب بندی شوند به‌صورت خمیری با استفاده از ماله کشیده شود.

مرحله استفاده از مش فایبرگلاس

حال روی سطوح چسب خورده را با مش فایبر گلاس که یک لایه توری محافظ محسوب می‌شود، پوشاند. به‌گونه‌ای که ملات زیرین از لایه عبور کرده و قیمت‌های بیرون زده شده را با ماله و ملات اضافی صاف، یک‌دست و هموار نمود.

مرحله استفاده از پودر سیلیس

حال باید 10 گرم الیاف سیمان را با یک لیتر آب مخلوط کرد و پس از خیس و مخلوط شدن مواد، الیاف سیمان و پودر سیلیس را به نسبت 1 به 1 با آب و الیاف مخلوط کرد و ملات خمیری ساخته شده را روی نواحی سطوح مش کشید.

مرحله رنگ اولیه و نهایی

حال می‌توان سطح داخلی استخر را رنگ نمود. در مرحله بعدی با استفاده از خمیر سیمان، چسب و سیلیس مخلوط همراه با آب ساخت و دوغاب سیمان حاصل را باید بر روی سطح رنگ شده کشید. رنگ آمیزی اکریلیک در این مرحله از کار اتفاق می‌افتد.

مرحله درزگیری نهایی

برای پوشش نهایی نیز می‌توان برای آب بندی درزها و کاشی و سرامیک از این مخلوط به ‌صورت خمیری برای درزها استفاده نمود. بندکشی کاشی و سرامیک و پرکردن درزهای کف و سطوح بالایی استخر در این مرحله به نتیجه نهایی می‌رسد.

شما می توانید در مقاله” آب‌ بندی استخر ” به صورت مفصل در مورد آب بندی استخر مطالعه فرمایید.

انواع چسب آب بندی

چسب‌های آب بندی بر دو پایه و ساختار تولید می‌شوند. پودر پایه سیمانی و پایه پلیمری که امروزه محبوبیتی ویژه دارند. از چسب‌های آب بندی پلی یورتان برای استخرها و عایق کاری دیواره‌ها استفاده می‌شود. از این چسب برای اتصال فلزات، اسفنج‌ها، پلاستیک‌ها، شیشه‌ها و سرامیک و کاشی‌ها نیز استفاده می‌شود. این نوع چسب برای دمای بالا مناسب نیست.

انواع چسب بتن آب بندی بتن شیمی ماهان

انواع چسب آب بندی بتن شیمی ماهان عبارت هستند از:

آب بند کننده BSM TP-50

این نوع چسب مایعی به رنگ شفاف است و هوازایی آن کمتر از 1% است. این نوع چسب با تمام سیمان‌ها سازگاری دارد و در بسته بندی‌های گالنی 23 و 220 کیلوگرمی عرضه می‌شود.

ترمیم کننده بتن و آب بند BSM WATER PROOF-CT

این نوع چسب پودری است و در بسته بندی‌های 1 تا 9 کیلوگرمی عرضه می‌شود. این چسب در مدت 28 روز به مقاومت فشاری می‌رسد. این چسب فاقد یون کلر است. این چسب در برابر فشار هیدرواستاتیک منفی و مثبت آب بسیار مقاوم است.

ترمیم کننده بتن و آب بند BSM PROOF-CT

این چسب دارای پایه سیمانی و به‌صورت پودری است. بسته بندی این نوع چسب 25 کیلویی است. این نوع چسب همان خواص چسب نوع قبل را دارد، فقط وزن بالاتری دارد.

سفارش چسب بتن آب بندی

چسب آب بندی در جهت ساخت سازه‌های ذکر شده فوق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب بسیار کاربردی است و استفاده فراوانی در ساخت سازه‌هایی دارد که نیاز به آب بندی و مقاومت در برابر رطوبت، حرارت و مواد شیمیایی دارند. خرید و سفارش چسب بتن آب بندی را به‌صورت حضوری و اینترنتی می‌توانید انجام دهید. خرید اینترنتی و عمده این محصولات از شرکت بتن شیمی ماهان شامل تخفیفات ویژه خواهد بود. جهت مشاوره در زمینه استفاده از انواع محصولات بتن شیمی ماهان می‌توانید با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره‌های رایگان ما بهره‌مند شوید.

عوامل موثر قیمت چسب بتن آب بندی

قیمت چسب بتن آب بندی به نوع آن بستگی دارد. قیمت چسب آب بندی مایع و پودری با یکدیگر تفاوت دارد. در صورت تمایل می‌توانید مقاله تخصصی مربوط به انواع چسب آب بندی را در صفحه اینترنتی شرکت بتن شیمی ماهان ملاحظه نمایید و پس از دریافت اطلاعات تخصصی اقدام به خرید آن نمایید. شرکت بتن شیمی ماهان تولید کننده بتن، مواد افزودنی بتن، ژل میکروسیلیس، پلی کربوکسیلات، گروت، چسب بتن و ضد یخ است. در صورت تمایل می‌توانید با ما تماس بگیرید و محصول مورد نظر خود را خرید نمایید.

کلام آخر

در این مقاله چسب بتن آب بندی مورد بررسی قرار گرفت. این نوع چسب دارای کاربردهای خاصی بود که در این مقاله معرفی شدند. از ویژگی‌های این نوع چسب می‌توان به ضدآب نمودن سازه و مقاومت بالای آن در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی اشاره کرد. در این مقاله انواع چسب آب بندی بتن شیمی ماهان نیز مورد بررسی قرار گرفت که برای آشنایی با کاربردهای هر یک می‌توانید به مقالات تخصصی هر یک مراجعه نمایید. جهت سفارش و خرید چسب بتن آب بندی و سایر محصولات شرکت بتن شیمی ماهان با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *