بتن اکسپوز چیست ؟

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یا بتن نما چیست؟

بتن اکسپوز به پنل‌های بتنی گفته می‌شود که به صورت پیش ساخته برای استفاده در محل مورد نظر ساخته می‌شوند. این بتن‌ها به دلیل سطح صاف، یکدست و صیقلی خود در نماکاری و زیباسازی ساختمان کاربرد فراوانی دارند. بتن اکسپوز یا بتن نما برای معماران، مهندسان و کارفرمایان صنعت ساخت و ساز این امکان را فراهم می‌کند که به راحتی و بدون هیچ مشکلی برنامه‌های مربوط به دکوراسیون داخلی نظیر رنگ‌آمیزی را بر روی آن اجرا نمایند.

تفاوت بتن اکسپوز با بتن معمولی چیست؟

همان طور که می‌دانید و بر کسی نیز پوشیده نیست بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز در دنیا محسوب می‌شود. دسترسی آسان به مواد اولیه و قیمت مناسب بتن از جمله ویژگی‌هایی است که این ماده را به ماده‌ای پر مصرف در بین پیمانکاران صنعت ساخت و ساز تبدیل کرده است. بتن از سیمان، آب و سنگدانه تشکیل شده است و به دلیل مقاومت، طول عمر بالا و سایر ویژگی‌ها در اکثر پروژه‌های عمرانی به نوعی استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر و با ارایه طرح‌های مختلف برای معماری داخلی و خارجی ساختمان، استفاده از نوع جدیدی از بتن به نام بتن نما یا بتن اکسپوز بسیار محبوب شده و رواج پیدا کرده است. بتن نما در واقع از همان مواد اولیه بتن معمولی ساخته شده است. اما تفاوت اصلی آن مقداری افزودنی بتن است که در بتن نما وجود دارد تا مقاومت و زیبایی بیشتری به بتن بدهد. علاوه بر این این مواد افزودنی باعث می‌شوند که مقاومت در مقابل تغییر طاهری در شرایط جوی مختلف در این بتن‌ها به شدت افزایش یابد. همچنین این بتن‌ها دارای سطحی صاف و صیقلی هستند و از این رو می‌توانند زیبایی بی‌بدیلی را به سازه‌ها بدهند.

بتن اکسپوز

در اکثر پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز، معماران، مهندسان و پیمانکاران برای داشتن یک نمای یکپارچه بتنی از بتن اکسپوز استفاده می‌کنند. شما این علاقه را می‌توانید با کمی توجه به اطراف و نگاه کردن با دقت بیشتر به پل‌های بزرگ و برخی از ساختمان‌های شهر متوجه شوید که معماران و مهندسان ترجیح داده‌اند از یک سطح بتن صاف و بدون هیچ گونه نماکاری اضافی استفاده نمایند.

استفاده از بتن اکسپوز برای نماسازی ساختمان باعث می‌شود نیازی به استفاده از مصالح دیگر برای پوشش نمای بیرونی یا خارجی نباشد و هزینه‌های نماکاری به صورت چشمگیر افت می‌کند و در نهایت هزینه‌ی تمام شده‌ی پروژه نیز کاهش می‌یابد. همان طور که گفتیم این نوع بتن در برخی از پروژه‌های بزرگ به عنوان اولین انتخاب برای نماکاری محسوب می‌شود و به دلیل پایین بودن هزینه‌های بتن اکسپوز نسبت به سایر مصالح، سازندگان ترجیح می‌دهند از آن در پروژه‌های خود استفاده نمایند.

علاوه بر آن چه در مورد استفاده از بتن اکسپوز در نمای بیرونی ساختمان‌ها گفته شد، بتن اکسپوز یا بتن نما برای نماکاری داخلی و خارجی ساختمان به کار می‌رود. بتن‌های اکسپوز پیش ساخته توسط تولیدکنندگان در ابعاد و طرح‌های مختلف تولید می‌کنند و معماران و پیمانکاران ساخت و ساز از آن‌ها در فصول مختلف برای نمای داخلی و خارجی استفاده می‌نمایند. به دلیل‌ عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت فوق العاده‌ای دارد به نحوی که وجود تخلخل و برآمدگی در سطح بتن از زیبایی ظاهری آن می‌کاهد.

پنل‌هایی که برای نمای خارجی ساختمان به کار می‌روند باید از مقاومت لازم در برابر شرایط متغیر آب و هوایی برخوردار باشد و مانع از ورود آب به لایه‌های زیرین سازه شود. اما در نمای داخلی زیبایی اهمیت بالاتری دارد زیرا سطح کار باید یکپارچه و بدون تخلخل بوده تا قابلیت رنگ‌آمیزی و انجام کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی را داشته باشد.

موارد استفاده از بتن نما یا بتن اکسپوز

سطح صیقلی و زیبای بتن اکسپوز باعث شده از آن در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده شود. بتن پیش ساخته بدون تخلخل و حفره هواست و نمی‌تواند آب را جذب کند، به همین دلیل از آن در ساخت استخر و حوض‌های آب استفاده می‌شود. قیمت این بتن‌ها در مقایسه با مصالحی که برای کفپوش راه‌ها و پیاده روها استفاده می‌شود پایین‌تر است و هزینه آن از نظر اقتصادی در پروژه‌های بزرگ به صرفه‌تر می‌باشد. بتن‌های اکسپوز برای محوطه‌سازی پارک‌ها و باغ‌ها نیز کاربرد دارد.

تولید بتن اکسپوز

شرکت‌های تولید کننده بتن اکسپوز، فرآیند خاصی را برای تولید این نوع بتن دارند. اما به صورت کلی تولید بتن اکسپوز به دو صورت انجام می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

پنل‌های بتن پیش ساخته

بتن پیش ساخته با استفاده از قالب‌های از پیش آماده شده در کارخانه‌های تولید بتن ساخته می‌شوند. این کارخانه‌ها با استفاده از قالب‌های پرکاربرد اقدام به آماده‌سازی بتن‌ها بر اساس استاندارهای موجود و لازم می‌کنند. البته در استفاده از بتن‌های پیش ساخته اکسپوز نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

تراز کردن و شاقول‌گذاری بلوک‌ها به روش درست انجام شود.

بلوک‌ها و پنل‌های شکسته و ترک خورده مورد استفاده قرار نگیرند.

شرایط مورد نیاز برای چسباندن بتن‌های اکسپوز به سطح فراهم شود.

با توجه به ابعاد و حجم بتن‌ها از روش‌های مناسب برای نصب آن‌ها استفاده شود.

اجرا در محل پروژه

این روش اصولاً برای پروژه‌هایی مانند ساخت پل‌های بزرگ و ساختمان‌ها به کار می‌رود و مراحل تولید و بتن ریزی در محل پروژه انجام می‌شود. در برخی از پروژه‌های بزرگ استفاده از بتن‌های پیش ساخته هزینه بسیاری در بردارد، به همین دلیل پیمانکاران ترجیح می‌دهند عملیات آماده‌سازی و قالب‌گذاری بتن اکسپوز در محل اجرای پروژه انجام شود.

 

نکات قابل توجه در آماده‌سازی بتن اکسپوز در محل پروژه
  • قالب‌ها به صورت استاندارد درزبندی شوند.
  • قالب‌ها با استفاده از بولت و رامکا مهار شوند.
  • از فوق روان کننده یا افزودنی‌های متراکم کننده استفاده شود.
  • در قالب گیری بتن از قالب‌های سالم و نو استفاده شود.
  • نهایت دقت در تراز بودن قالب‌ها به کار برده شود.
  • مناسب‌ترین روغن قالب به کار برده شود.
  • برای خروج حباب‌های هوا از بتن خصوصاً در کنار قالب‌ها عملیات ویبره انجام شود.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

بتن اکسپوز با استفاده از مواد اولیه تولید بتن معمولی ساخته می‌شود، بنابراین طول عمر بسیار بالایی دارد. وزن بتن نما به دلیل شکل ظاهری و قالب‌گذاری خاص نسبت به سایر مصالحی که برای نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شوند وزن سبک‌تری دارد. تغییرات متغیر آب و هوایی تاثیری بر بتن اکسپوز نمی‌گذارد، به همین دلیل با استفاده از این نوع بتن می‌توان در تمام فصول سال عملیات نماکاری انجام داد.

بتن اکسپوز این امکان را برای طراحان فراهم می‌کند که با توجه به اندازه‌هایی که در پروژه خود ثبت نموده اند، نسبت به قالب‌گذاری این بتن‌ها اقدام کنند. زمان اتمام پروژه نماکاری با استفاده از بتن‌های پیش ساخته بسیار کوتاه است زیرا چیدمان آن‌ها همانند بلوک‌های معمولی ست و در حداقل زمان ممکن صورت می‌گیرد.

نتیجه گیری

شرکت بتن شیمی ماهان، با بیش از یک دهه تجربه در تولید مواد اولیه، ژل میکروسیلیس، ضد یخ بتن، گروت و… از معتبرترین و شناخته شده‌ترین شرکت‌های تولید افزونه‌های بتن است. بتن شیمی ماهان با توجه به تولید انواع مختلف افزونه‌های بتن می‌تواند با بالاترین کیفی مواد مورد نیاز برای ساخت بتن‌های اکسپوز را چه کارخانه‌های تولیدی و چه در پروژه‌هایی که قصد تولید و اجرای بتن اکسپوز را در شرایط کارگاهی را دارند می‌توانند برای خرید افزودنی بتن از بتن شیمی ماهان اقدام کنند. علاوه برای این تیم فنی و مشاوران بتن شیمی ماهان در طول انجام پروژه و فرآیند خرید می‌توانند به خریداران مشاوره‌های ختلف را به صورت رایگان ارایه دهند تا خریدی مطمئن و خوب را داشته باشند. علاوه بر این بتن شیمی ماهان می‌تواند مواد مختلف تولیدی خود را در بسته‌بندی‌های مختلف و مورد دلخواه خریدار به آن‌ها تحویل دهد. بنابراین اگر قصد خرید افزودنی‌های سیمان را دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.