بتن اکسپوز چیست ؟

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بتن اکسپوز زمانی که در نمای ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می‌شود با توجه به رنگ و جلوه‌ای که دارد ابهت و زیبایی خاصی به سازه می‌بخشد. ساخت، نحوه‌ی استفاده‌ی بتن اکسپوز در سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری کرده است. از طرف دیگر خاص بودن نمایی که سازه‌هایی که از این نوع بتن در نمای ساختمان خود استفاده کرده‌اند، باعث شده است محبوبیت این بتن بسیار بالا باشد. در ادامه به بررسی انواع بتن‌های اکسپوز خواهیم پرداخت. مشخصات بتن اکسپوز را بررسی می‌کنیم. از مزایا و معایب آن خواهیم گفت و کاربردهای آن را مرور خواهیم کرد. بنابراین اگر به موضوع بتن‌های اکسپوز علاقه دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 • بتن اکسپوز چیست؟
 • افزودنی بتن برای بتن اکسپوز چیست؟
 • کاربرد بتن اکسپوز چیست؟
 • انواع بتن اکسپوز کدام است؟ 
 • بررسی دسته بندی انواع بتن های اکسپوز
 • مزایای استفاده از بتن اکسپوز چیست؟
 • معایب استفاده از بتن اکسپوز چیست؟
 • قیمت بتن اکسپوز چقدر است؟

پیش از تعریف مشخص در مورد بتن‌های اکسپوز بهتر است کمی در مورد تاریخچه‌ی استفاده از این نوع بتن بدانیم. شاید جالب باشد بدانید از نخستین باری که این نوع بتن در سازه‌ها استفاده شده است بیش از یک قرن می‌گذرد. از سال ۱۸۹۲ تاکنون این نوع بتن در ساختار و فرمولاسیون‌های مختلفی در سازه‌ها استفاده شده است. در اواخر قرن بیستم خصوصا در بین سال‌های ۱۹۷۰ تا سال ۱۹۹۰ در ساختار این بتن تغییرات گسترده‌ای رخ داد. فناوری‌های نوین و افزونه‌های جدید به فرمولاسیون این بتن افزوده شد که منجر به افزایش کیفیت آن شد. بتن اکسپوز یکی از انواع بتن است که به دلیل وجود هرگونه مواد زائد در فرمولاسیون و ساختار سطحی بسیار صاف و باکیفیت دارد. این نوع بتن بیشتر جهت پوشش روی ساختمان‌ها و سازها استفاده می‌شود. در ساخت بتن اکسپوز می‌بایست مطابق با استاندارد ASTM C۱۵۷ اقدام کرد.

افزودنی سیمان برای بتن اکسپوز چیست؟

همان طور که می‌دانید در ساخت بتن برای افزایش کیفیت و پارامترهایی نظیر مقاومت‌های خمشی و کششی، جمع شدگی، دوام و سایر موارد از افزونه‌های مختلفی استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزودنی بتن می‌توانید مقاله «افزودنی‌های بتن» را مطالعه کنید. در ساخت بتن‌های اکسپوز نیز از مواد مختلفی به عنوان افزودنی استفاده می‌شود. از پرکاربردترین افزودنی‌هایی که در این نوع بتن استفاده می‌شود می‌توان به چسب بتن  و ژل میکروسیلیس  اشاره کرد. چسب بتن در این نوع بتن می‌تواند منجر به دوام بالاتر و هم چنین افزایش یکدستی و همگونی بتن شود. در عین حال استفاده از ژل میکروسیلیس نیز می‌تواند منجر شود که منافذ بتن به حداقل میزان ممکن برسد.

بتن اکسپوز

کاربرد بتن اکسپوز چیست؟

در مورد بتن اکسپوز می‌توان گفت که کاربردهای این نوع بتن بسیار وسیع است و طیف وسیعی را در بر می‌گیرد. بتن اکسپوز در ساخت نمای ساختمان و سازها، سطوح دیوار، کف ساختمان، پشت بام و حتی سطوح داخلی ساختمان نیز استفاده می‌شود. از این نوع بتن در ساخت تجهیزاتی مانند میز، نیمکت و صندلی نیز استفاده می‌شود. قطعا با صندلی و میزهایی که در پارک و فضاهای شهری به عنوان مبلمان شهری وجود دارد، روبرو شده‌اید. این ابزار و تجهیزات که به عنوان مبلمان شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس بتن‌های اکسپوز هستند.

انواع بتن اکسپوز کدام است؟

بتن‌های اکسپوز با توجه به کاربرد فراوانی که دارند، قطعا دارای تنوع بسیاری هم خواهند بود. بتن‌های اکسپوز را بر اساس نوع کاربری، رنگ، ساختار، شکل و نوع استفاده دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه انواع بتن اکسپوز به صورت یک جدول را می‌توانید مطالعه و مشاهده کنید.

🔹دسته بندی انواع بتن اکسپوز
🔸براساس کاربرد 🔸براساس رنگ 🔸براساس بافت 🔸براساس شکل
نمای بیرونی فضای داخلی رنگ بتن صیقلی استاندارد سفارشی
دیوارهای بیرونی دیوار معمولی معمولی
کف رنگ با استفاده از رنگدانه زبر طرح دار طرح دار
پشت بام سقف سه بعدی سه بعدی
دکوراسیون

در تحلیل یا بررسی انواع بتن‌های اکسپوز می‌توان گفت که این نوع بتن از تنوع بالایی برخوردار است و تقریبا با توجه به نوع کاربری می‌تواند برای اکثر سلیقه‌ها پاسخ یا محصولی داشته باشد. در این بتن‌های اکسپوز تفاوت قیمت نیز وجود دارد برای مثال بتن‌های اکسپوز سه بعدی و طرح دار یا رنگی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. در نوعی دیگر از دسته بندی، دو نوع دسته‌بندی برای بتن‌های اکسپوز مطرح می‌شود که در ادامه با آن‌ها، آشنا خواهیم شد.

بتن اکسپوز پیش ساخته چیست؟

بتن‌های اکسپوز پیش ساخته به بتن معماری پیش ساخته نیز شناخته می‌شوند. این نوع بتن‌ها در کارخانه‌ها تولید می‌شوند. طبیعی است که ساخت این نوع بتن در کارخانه تحت یک فرآیند کنترل شده صورت می‌گیرد. علاوه بر این پارامترهایی نظیر ابعاد، ضخامت و وزن آن‌ها نیز کنترل می‌شود. در ساخت بتن‌های پیش ساخته‌ی معماری به علت نوع کاربردشان فرآیندهایی چون واش بتن، سندبلاست، برس زنی و سایر موارد مطابق با نوع استفاده، انجام می‌شود.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز پیش ساخته چیست؟

از مزایای مهم استفاده از بتن‌های پیش ساخته‌ی اکسپوز یا بتن معماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا در فرآیند اجرایی و تحویل محصول نهایی به مشتریان
 • کنترل فرآیند تولید در تمامی موارد و بخش‌ها
 • کاهش میزان هدر رفت و پرتی مواد اولیه و حتی خود بتن
 • ساخت بتن متناسب با نوع کاربرد
 • اندازه گیری مداوم تولیدات برای یکسان بودن کیفیت بتن
 • تنوع در رنگ، طرح، اندازه و شکل

بتن پیش ساخته‌ی معماری چگونه استفاده می‌شود؟

همان طور که متوجه شده اید، این نوع بتن به صورت قالبی تولید و عرضه می‌شود. از این رو استفاده از آن‌ها می‌تواند به صورت موزاییکی باشد. این نوع بتن به اسکلت متصل می‌شود و در فرآیند ساخت و ساز اقدامات برای جانمایی و اتصال قالب‌های بتن پیش ساخته‌ی معماری در نظر گرفته می‌شود.

بتن اکسپوز درجا چیست؟

نام دیگر این بتن، بتن معماری در جاست. این نوع بتن با استفاده از قالب‌های مختلف در طرح، اندازه و شکل مختلف در پروژه ساخته می‌شود. اجرایی شدن فرآیند ساخت بتن معماری درجا در محل پروژه نیازمند دقت در انجام فرآیند، تکنسین ماهر و نظارت و بررسی مداوم است. به این خاطر است که کیفیت بتن معماری درجا از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل موثر بر کیفیت بتن معماری درجا چیست؟

با توجه به این که بتن معماری در جا در محل پروژه آغاز و به انجام می‌رسد می‌توان گفت عوامل مهم و موثر کیفیت بتن معماری درجا این گونه‌اند:

 • فرمولاسیون بتن
 • شرایط جوی و محل استفاده
 • قالب‌بندی
 • مهارت پرسنل اجرایی
 • روش آماده‌سازی سطوح
 • عملیات پرداخت نهایی نظیر جلا دادن و پوشش دهی

طبیعی است که با توجه به موارد گفته، ساخت بتن معماری درجا با کیفیت مناسب نیازمند رعایت قوانین ساخت و استاندارد است. زیرا آن چه در نهایت اجرایی می‌شود می‌تواند منجر به زیبایی فضای بصری ساختمان و سازه شود. همچنین خوب است که بدانید استاندارد ساخت بتن معماری درجا ACI ۳۰۳ است.

بررسی دسته‌بندی انواع بتن‌های اکسپوز

همان طور که پیش‌تر در همین مقاله انواع بتن‌های اکسپوز را در چهار دسته‌بندی مختلف بر اساس کاربرد، رنگ، بافت و شکل مورد بررسی نام بردیم. در ادامه به بررسی پرکاربردترین بتن‌های اکسپوز از آن دسته‌بندی خواهیم پرداخت.

بتن‌های اکسپوز کف

همان طور که از نام این بتن‌ها مشخص است در کف ساختمان و سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتاق، آشپزخانه، حمام و دسشویی‌ها از مکان‌هایی هستند که از انواع بتن‌های اکسپوز استفاده می‌کنند. فرآیند اجرایی بتن‌های اکسپوز کف بدین صورت است که ابتدا پشت قالب‌ها را با مربوط می‌کنند. در مرحله‌ی بعدی از چسب کاشی استفاده می‌شود. پس از آن، ماله برای ایجاد شیارهایی با حداکثر عمق ده میلی متری در کف استفاده می‌شود. در مرحله‌ی آخر تایل‌ها یا بتن‌های اکسپوز پیش ساخته بر روی محل مورد نظر جانمایی می‌شوند. اعمال فشار و ایجاد شیار بین قالب‌ها به منظور درزگیری در مرحله‌ی انتهایی این عملیات قرار دارند.

بتن‌ اکسپوز دیوار

بتن‌های اکسپوز دیوار

ساخت فضایی کلاسیک و مدرن با استفاده‌ای بتن‌های اکسپوز دیواری به راحتی امکان‌پذیر است. ویژگی خوب استفاده از بتن‌های اکسوز به صورت دیوار آن است که می‌توان در ساخت و تجهیز چنین دیوارهایی از پنل‌های عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده کرد. خوب است در مورد بتن‌های اکسپوز دیواری بدانید که در مناطق مرطوب بهتر است نگهداری بسیار بیشتری از این نوع دیوارها صورت پذیرد یا استفاده و اجرای چنین دیوارهایی به حداقل ممکن برسد. برای نصب و اجرای بتن‌های اکسپوز دیواری، از دو نوع اتصال چسبی و روکار یا توکار استفاده می‌شود. مراحل اجرا و نصب این بتن‌ها به مانند بتن‌های کفی است با این تفاوت که اتصالات پنل‌ها باد به صورت کامل و در مرحله‌ی ابتدایی صورت گیرد. تراز بودن و دقیق بودن انجام این فرآیند، مسبب شده است که نصب دیوارهای اکسپوز یک فرآیند کاملا تخصصی باشد.

بتن‌های اکسپوز سقفی

وزن بالای این نوع بتن‌ها برای استفاده‌ی از آن‌ها برای سقف کمی کاربری آن را کم کرده است. اما همچنان در برخی از ساختمان‌ها به فراخور طراحی از این نوع بتن‌ها برای سقف نیز استفاده می‌شود.

بتن اکسپوز رنگی

همان طور که در دسته‌بندی انواع بتن‌های اکسپوز گفتیم، رنگدانه‌ها مختلفی برای ساخت بتن اکسپوز استفاده می‌شود. با توجه به طراحی و دکوراسیون، طیف‌های مختلف رنگی از این بتن برای سازهای مختلف ساخته و استفاده می‌شود.

بتن‌های اکسپوز سه بعدی

نمونه‌های بتن اکسپوز سه بعدی عموما به صورت طراحی‌های مفهومی برای نما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع بتن علاوه بر زیبایی می‌تواند حس خوبی را از تنوع در دکوراسیون و نماهای داخلی و بیرونی سازه برای بیننده ایجاد کند.

تجهیزات مورد نیاز نصب بتن‌های اکسپوز

برای استفاده از بتن‌های اکسپوز به صورت‌های مختلفی که پیشتر ذکر کردیم، نیاز به ادوات خاصی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تراز، آستر، دربند و چسب کاشی، متر، پیچ، تجهیزات جانبی برای محکم کردن پیچ‌ها و مهره ها، نردبان برای دسترسی راحت به سطوح بالاتر، تفنگ بتونه کاری، اسپیسر تایل، سنگ فرز، ظرف رنگ، سمباده اشاره کرد.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز چیست؟

از مهم‌ترین مزایای استفاده از بتن اکسپوز در ساختمان و سازها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوام بالا و بیش از ۷۰ سال
 • تعمیر و نگهداری بسیار آسان و ارزان به نسبت سایر تجهیزات و مواد
 • تنوع در مدل، طرح، شکل و اندازه و قابلیت استفاده در معماری و دکوراسیون‌های مختلف
 • کاربرد بسیار بالا
 • امکان تعویض و پرداخت مجدد بدون جداسازی و هزینه‌های بسیار بالا

معایب بتن اکسپوز چیست؟

طبیعی است که استفاده و کاربری از هر ماده‌ای، نکات مثبت و منفی بسیار زیادی خواهد داشت. اما در مورد بتن اکسپوز می‌توان گفت که این نوع بتن‌ها به نسبت مزایایی که دارند، از نکات منفی کمتری برخوردار هستند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز به بررسی و مهندسی پیش از استفاده
 • کهنه شدن و از بین رفتن کیفیت ظاهری
 • ضخامت بالا
 • تخلخل ‌عدم سازگاری کافی با مناطق جغرافیایی سرد و مرطوب
 • حساس به شرایط محیطی

قیمت بتن اکسپوز چقدر است؟

همان طور که می‌دانید افزودنی‌ها متنوع و گوناگونی در ساخت بتن‌های اکسپوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به این موضوع و قیمت متنوع این مواد و همچنین در نظر گرفتن نوسانات قیمتی در کشور ما ذکر قیمت بتن‌های اکسپوز به صورت ثابت درست نیست. اما می‌توان عوامل مم و تاثیر گذار بر قیمت بتن‌های اکسپوز را بدین صورت نام برد:

 • شرکت تولید کننده

شرکت‌های مختلفی در حوزه‌ی ساخت و عرضه‌ی بتن‌های اکسپوز به بازار مصرف در حال فعالیت هستند. هر کدام از این شرکت‌ها با توجه به در نظر گرفتن پارامتر هایی چون به مهارت نیروی کار، تجربه، توان مالی و اقتصادی و از همه مهم‌تر تجهیزات مورد استفاده برای تولید یک قیمت نهایی برای بتن اکسپوز را اعلام می‌کنند.

 • برند تولید شده

برند تولید کننده نقش مهمی را بر قیمت بتن اکسپوز دارد. زیرا خوش نامی برند می‌تواند کیفیت و کمیت بتن‌های اکسپوز را بدون هیچ گونه نگرانی برای تامین کننده و مصرف کننده این نوع بتن‌ها تضمین کند. شرکت بتن شیمی ماهان یکی از برندهای خوشنام و بین المللی در تولید انواع بتن‌های اکسپوز است.

 • نحوه‌ی بسته‌بندی و ارسال

بسته‌بندی شاید در مرحله‌ی ابتدایی خرید در اولویت دوم باشد اما شرکت‌ها و افراد با تجربه می‌دانند که خرید مواد و تجهیزات یک بخش ویژه به نام بسته‌بندی و حمل و نقل دارد. شرکت بتن شیمی ماهان برای رفاه حال مشتریان تکریم آن‌ها بسته‌بندی مواد افزودنی تولیدی خود را بر حسب نیاز و مطابق با سلیقه‌ی مشتریان خود انجام می‌دهد. از این رو مصرف کنندگان می‌توانند اطمینان داشته باشند که با توجه به شرایط مختص و ویژه‌ی پروژه بتن‌های اکسپوز را تحویل گیری می‌نمایند.

 • ضمانت کیفیت و بازگشت

ضمانت کیفیت تضمین کننده‌ی هر آن چیزی است که تولید می‌شود و خریدار را به اطمینان به برند تولید کننده وا می‌دارد.

 • کیفیت مواد اولیه مورد استفاده برای تولید

مواد اولیه در ساخت بتن اکسپوز اگر از کیفیت مناسب برخوردار باشند، محصول نهایی باکیفیت خواهد بود. شرکت بتن شیمی ماهان افتخار دارد که در طول فرآیندهای تولید مختلف خود همیشه یک منبع را برای خرید مواد اولیه خود در نظر بگیرد. علاوه بر این در آزمایشگاه کنترل کیفیت بتن شیمی ماهان، تمامی محصولات و مواد اولیه مورد بررسی قرار می‌گیرند. این بررسی‌ها در طول فرآیند تولید نیز به عنوان کنترل کیفی خطوط تولید نیز انجام می‌شود تا محصول نهایی با بالاترین کیفیت به دست مشتریان میرسد.

نتیجه گیری

بتن اکسپوز یکی از بتن‌هایی است که امروزه بسیار پرطرفدار است. انواع مختلف این نوع بتن، طرح و رنگ‌های متنوع در کنار اشکال مختلف فعالین حوزه‌ی کسب و کار را به استفاده‌ی بیشتر از این ماده سوق می‌دهد. علاوه بر این فرآیند اجرایی و نصب بتن‌های اکسپوز نیز بسیار ساده است اما به ظرافت و دقت بسیار بالا و تکنسین‌های بسیار ماهر نیاز دارد.

پیشنهاد ما

شرکت بتن شیمی ماهان، با بیش از یک دهه تجربه در تولید، توزیع و ساخت افزونه‌های مختلف بتن در ایران فعالیت می‌کند. این شرکت توانسته است با توجه به کیفیت بالای محصولات خود اکنون یکی از صادرکنندگان افزودنی بتن ایران باشد. بتن شیمی ماهان، جهت رفاه حال مشتریان خود و بهبود خدمت‌رسانی به آن ها، اقدام به ارائه مشاروه‌های رایگان به آن‌ها می‌کند. بنابراین اگر شما قصد خرید انواع مختلف بتن اکسپوز را دارید. در صنعت ساختمان و بتن فعالیت می‌کنید. یا پژوهشگر این صنعت در حوزه‌ی افزونه‌های بتن و سیمان هستید می‌توانید با تیم فنی و فروش شرکت بتن شیمی ماهان جهت کسب اطلاعات فنی و دریافت پیشنهادات به صورت رایگان مشاوره داشته باشید. همچنین کلیه تولیدات، افزون های سیمان و بتن های اکسپوز تولید شده توسط گروه بتن شیمی، بنا به درخواست متقاضیان در بسته‌بندی مطلوب و دلخواه آنان قابل ارائه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *