ژل میکروسیلیس چیست و کاربردهای آن کدام است؟

ژل میکروسیلیس و کاربرد آن

ژل میکروسیلیس چیست و کاربردهای آن کدام است؟

با شنیدن نام ژل میکروسیلیس بی‌شک این سوال در ذهن شما پیش می‌آید که ژل میکروسیلیس چیست؟ چه کاربردهایی دارد و ویژگی‌های خاص آن کدام هستند که علاقه به استفاده و کاربرد آن در صنعت‌های مختلف روز به روز بیشتر می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت ژل میکروسیلیس Microsilica gel یکی از چندین و چند افزودنی پر استفاده در صنعت بتن، ساختمان‌سازی و سیمان است. این افزودنی در تولید بتن‌های چند منظوره بیشترین کاربرد را دارد. در ادامه بیشتر به پاسخ سوال «ژل میکروسیلیس چیست» می‌پردازیم.

چرا از ژل میکروسیلیس استفاده می‌شود؟

همان گونه می‌دانید ژل میکروسیلیس یکی از افزودنی‌های پرکاربرد در صنعت‌های مختلف است اما دلیل ورود و استفاده از ژل میکروسیلیس به صنعت ساختمان‌سازی و بتن چه بود!؟ مهندسان و شرکت‌های بزرگ ساخت و ساز برای افزایش کیفیت کاری، بالاتر رفتن ضرب ایمنی در مقابل حوادث، افزایش طول عمر و استحکام بالاتر به دنبال افزونه‌هایی بودند که علاوه بر مقاومت در مقابل تغییرات جوی، تغییرات دمایی و… بتواند باعث افزایش امنیت ساخت و سازها شود. تجربه‌ی استفاده از مواد مختلف سرانجام به «میکرو سیلیکا» و «ژل میکروسیلیس» رسید.

ژل میکروسیلیس مورد استفاده در آزمایش و نمونه‌های عملیاتی باعث افزایش استحکام بتن و ساختمان شد تا آنجا که از مدتی کوتاهی استفاده از این ترکیب ژل میکروسیلیس در بتن با توجه به بازدهی خوب و قیمت مناسب بسیار محبوب شد. یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های ژل میکروسیلیس جلوگیری از تاثیر یون‌هایی به مانند کلروسولفات، نمک ها، جریان‌های الکتریکی و… است.

آنچه که باید در مورد ژل میکروسیلیس بدانیم

ژل میکروسیلیس یکی از معروف ترین، پرکاربردترین و پربازده‌ترین مواد معدنی در صنعت بتن است. می‌توان در مورد ژل میکروسیلیس گفت اگر نوع مرغوب و با کیفیت ژل را در ملات‌های سیمانی استفاده شود به میزان بسیار زیادی در کاهش نفوذپذیری و افزایش دوام و مقاومت بتن تاثیر خواهد گذاشت. البیته شاید در پاسخ سوال «ژل میکروسیلیس چیست؟» به نام‌هایی چون دوده سیلیسی، پاور ژل، ژل سیلیس یا پودر میکرو سیلیس برخخورد کنید اما بهتر است بدانید تمامی این‌ها نام‌های اختصاری و متفاوتی هستند که به این ماده خطاب می‌شود. میکروسیلیس پودری به ملات سیمانی اضافه می‌شود و انجام این فرآیند مقاومت بتن تا چند برابر افزایش می‌یابد. این فراورده معدنی تنوع بسیاری دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی را می‌توانند به بتن بدهند.

مهم‌ترین ویژگی‌های ژل میکروسیلیس چیست؟

مهمترین قابلیتی که استفاده از ژل میکروسیلیس به بتن می‌دهد نفوذ ناپذیری آن است. این مزیت تنها به دلیل مواد اولیه ایست که در فرمولاسیون ژل میکروسیلیس استفاده شده است. علاوه بر ویژگی گفته شده، استفاده از ژل میکروسیلیس می‌تواند باعث افزایش روانی (کاهش ویسکوزیته) در ملات‌های بتنی شود. ویسکوزیته‌ی پایین باعث می‌شود که بتواند در خللل و فرج نفوذ کند و تمامی رخه‌ها را پر کند و در نهایت پس از بندش، باعث افزایش مقاومت وعدم نفوذپذیری شود. همین نفوذناپذیری باعث می‌شود که خوردگی سایر تجهیزاتی که به همراه بتن در ساختمان استفاده می‌شوند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

خواص ژل میکروسیلیس چیست؟

با توجه به آنچه که تاکنون گفته شد خواص مختلف و گوناگونی را می‌توان برای استفاده از ژل میکروسیلیس نام برد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ژل میکروسیلیس میزان مقاومت ملات در برابر ضربه، فشار و کشش تا چند برابر بالا می‌برد

از سازه در مقابل نفوذ، رطوبت و آب محافظت خواهد کرد.

روانی بتن را افزایش می‌دهد

میزان چسبندگی را به صورت قابل توجهی بالا می‌برد.

بالا رفتن توان الاستیسیته و قابلیت ارتجاعی بتن

پایین آمدن جرم و وزن سازه

صرفه جویی در هزینه‌های اجرایی عملیات و در نهایت کاهش چشمگیر این هزینه‌ها

کم شدن تعداد ترک‌ها و روزنه‌هایی در نتیجه جمع شدگی بتن

کاهش میزان مصرف آب

کاربرد ژل میکروسیلیس در بتن چیست؟

با کابرد ژل میکروسیلیس در بتن  ملات سیمانی تهیه شده در هر نوع سازه‌ای چه دریایی و چه خشکی کارامد و بهینه باشد. همچنین در محیط‌هایی با درجه حرارت بسیار زیاد و یادرجه یخ بندانی بتن استفاده شده مقاوم و پایدار باشد.

نتیجه گیری

افزودنی‌های بتن باعث افزایش انعطاف در استفاده از بتن می‌شوند. علاوه بر این می‌توانند بتن را با ویژگی‌های مد نظر عملیاتی آماده کنند. این افزودنی‌ها در حال حاضر به صورت عمده تولید و یکی از ارکان تولید بتن موثر و کارآمد در شرکت‌های مختلف هستند. در حال حاضر تصور استفاده از بتن بدون افزودنی غیر ممکن است و استفاده‌ی از آن روز به روز بیشتر می‌شود. شرکت بتن شیمی ماهان تولید کننده افزودنی‌های بتن است. این شرکت با تجهیز آزمایشگاه صنعتی خود در کنار سایت تولیدی به صورت پی در پی علاوه بر سنجش مواد تولیدی، تست کیفی بر روی مواد اولیه و ساخته شده‌ی خود را بر اساس استانداردهای مختلف جهانی نظیر API و ASTM و همچنین استاندارد ملی ایران، انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.