بتن و ویژگی های آن

بتن و ویژگی های آن

فهرست مطالب

بتن چیست و ویژگی‌های آن کدام‌اند؟

یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد و غیر قابل چشم پوشی در دنیای ساخت و ساز بتن است. نقش بتن در تامین دوام و استحکام سازه انکارناپذیر است. تاریخچه‌ی استفاده از بتن مربوط به صدها سال پیش می‌شود و اولین بار در حجم عظیم بتن توسط رومیان باستان مورد استفاده قرار گرفت برای مثال گنبد پانتئون که یکی از بزرگ‌ترین گنبدهای جهان است با بتن غیر مسلح ساخته شده است. در ادامه‌ی این مقاله ما به صورت جامع و کال به بتن خواهیم پرداخت. انواع بتن را بررسی می‌کنیم، کارایی هر کدام از تن‌ها را مرور خواهیم کرد و افزودنی‌های بتن را نیز خواهیم شناخت. پس با ما همراه باشید

بتن چیست؟

بتن ترکیبی از یک یا چند ماده است که در حالت کلی یک سیال است که بسته به افزودنی‌های آن دارای رئولوژی‌های متفاوت است و در طول زمان مقاومت و استحکام آن با توجه به شرایط افزایش می‌یابد. بتن از نظر نوع موادی افزودنی که در ساختش به کار می‌رود دارای انواع گوناگونی است و با توجه به مکان، وضعیت آب و هوایی و استحکام مورد نظر، یکی از انواع آن جهت استفاده انتخاب می‌شود. همانطور که گفتیم انتخاب نوع بتن بر اساس ویژگی‌هایی نظیر دوام، مقاومت گرمایی و شیمیایی، چگالی و کاربرد انجام می‌شود و برای هر سازه متفاوت، نوع خاصی از بتن به کار می‌رود.

در حال حاضر بتن نه تنها در مرحله سفت کاری ساختمان به صورت انواع بلوک بتنی و دال بتنی مورد استفاده است بلکه به عنوان ماده‌ای مقاوم برای پوشش کف، دیوار و نمای خارجی ساختمان نیز استفاده می‌شود. بتنی که برای نمای ساختمان انتخاب می‌شود بتن اکسپوز نامیده می‌شود. همچنین شاید برای شما جالب باشد که بدانید بتن به عنوان ماده‌ای قابل بازیافت مجدداً قابل استفاده برای مصارف گوناگون است. بتن بازیافتی در صنعت ساخت و ساز برای اجرای فونداسیون، در حوزه شهرسازی برای پوشش پیاده روها و در حوزه طراحی داخلی و محوطه‌سازی برای ساخت المان‌های دکوراتیو بیشترین کاربرد را دارد.

آشنایی با برخی مفاهیم مرتبط با بتن

پیش از تعارف مربوط به بتن و بررسی مواد و ساختار بتن بهتر است کمی در مورد اصطلاحات مربوط به بتن بدانیم زیرا در درک بهتر بتن به ما کمک خواهد کرد.

خزش بتن

به تغییر شکل سازه بتنی در اثر نیروی اعمال شده، خزش در بتن گفته می‌شود. عواملی که منجر به تغییر شکل بتن یا همان خزش بتن می‌شوند عبارت‌اند از سن بتن، سنگدانه‌ها و نسبت‌های استفاده از متریال در مخلوط بتن و….

بتن کرمو

بتن کرمو با نام‌های شن نما شدن بتن و لانه زنبوری شدن بتن نیز شناخته می‌شود. با بروز این پدیده در بتن، ذرات درشت بدون این که فضای میان آن‌ها از ملات کافی برخوردار باشد، در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. . از جمله نکات منفی که بروز این پدیده می‌تواند در بتن ایجاد کند می‌توان به ایجاد منظره نامطلوب، کاهش مقاومت فشاری بتن، پایین آمدن دوام و طول عمر بتن و غیره اشاره کرد.

بتن پیش تنیده

پیش تنیدگی شامل یک تنش ثابت است که که بر اثر آن مقداری از بارهای مرده و زنده در آن خنثی می‌شود. همین امر باعث بالا بردن مقاومت باربری آن می‌شود.

اسپیسر بتن

اسپیسر بتن نمونه‌ای از جدیدترین و مدرن‌ترین انواع اسپیسرها می‌باشد که از مقاومت فشاری بالایی برخوردار بوده و در افزایش طول عمر سازه‌های بتنی تاثیرگذار می‌باشد.

عیار بتن

عیار بتن به میزان ملات یا سیمان استفاده شده در واحد حجم گفته بتن می‌شود.

پرایمر بتن

پرایمر بتن نوعی ماده چسبناک است که از سازه‌های بتنی در شرایط محیطی مختلف و در برابر واکنش‌های شیمیایی محافظت خواهد کرد.

آب‌بندی بتن

از آن جایی که احتمال قرار گرفتن سازه‌های بتنی در برابر آب یا مواد شیمیایی زیاد است، آب‌بندی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای مثال آب‌بندی مخازن بتنی از نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت. آب‌بندی بتن با استفاده از عایق اکریلیک تک جزئی و دو جزئی، عایق الاستومری یک جزئی و پودر پلیمری صورت می‌گیرد.

الیاف بتن

در ساخت بتن مسلح از الیاف بتن استفاده می‌شود. استفاده از الیاف بتن باعث افزایش مقاومت کششی بتن می‌شود. هم چنین از ترک خوردگی بتن جلوگیری به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کند.

آزمایشگاه بتن

آزمایشگاه بتن مکانی است که به افراد در جهت ساخت بتن برای رسیدن به مقاومت دلخواه و شرایط مورد نظر کمک می‌کند. آزمایشات متفاوتی برای اندازه‌گری ویژگی‌های بتن در آزمایشگاه بتن انجام می‌گیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آزمایش استحکام، آزمایش آب آزاد، آزمایش رئولوژی، اولتراسونیک و… اشاره کرد. هر کدام از این آزمایش‌ها می‌تواند با توجه به نتایج میزانی از ویژگی‌های سیال بتن ساخته شده را گزارش نماید که بر نتیجه‌ی نهایی، تغییر میزان مواد افزودنی (ترکیب درصد) و… موثر است.

ژل میکروسیلیس بتن

استفاده از ژل میکروسیلیس در ساخت بتن‌هایی با مقاومت بالا صورت می‌گیرد. هم چنین استفاده از آن باعث می‌شود مقاومت کششی بتن نیز افزایش یابد.

مواد تشکیل دهنده بتن

بتن سیالی است که از چند ماده تشکیل شده است بنابراین شناخت صحیحی از بتن همراه با شناخت درست و کامل از این مواد است. در ادامه با مواد مختلفی که تشکیل دهنده‌ی دوغاب سیمان یا دوغاب بتن هستند بیشتر آشنا خواهیم شد.

سیمان پرتلند

سیمان پرتلند از جمله پرکاربردترین نوع سیمان برای تولید بتن است؛ در واقع این ماده برای تهیه انواع ملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب سیمان با آب، ماده‌ای چسبنده به وجود می‌آورد که عاملی است برای چسبیدن سنگدانه‌ها و ماسه به هم. البته شما می‌توانید در مقاله… با انواع مختلف سیمان پرتلند آشنا شوید.

سنگدانه‌ها

سنگدانه‌ها بیشترین سهم را در مخلوط بتن به خود اختصاص می‌دهند. آن‌ها شامل ماسه، شن درشت و سنگ‌های خرد شده نظیر خرده سنگ‌های گرانیت و یا آهک هستند. حدود ۷۰ درصد مخلوط بتن را سنگدانه‌ها تشکیل می‌دهند، به همین دلیل نقش آن‌ها در بتن بسیار پر رنگ و حیاتی است.

همچنین حضور سنگدانه‌ها و اندازه ان‌ها آن مقدار از اهمیت برخوردار است که میزان آب و سیمانی که برای تولید بتن نیاز است بر اساس آن تعیین می‌شود. برای مثال می‌توان گفت اگر در تهیه بتن از سنگدانه‌های بزرگ استفاده شود، برای پر کردن فضای بین آن‌ها سنگدانه‌های ریزتر به کار می‌رود؛ سپس برای چسباندن سنگدانه‌ها به یکدیگر ملات ریخته می‌شود.

با انتخاب سنگدانه‌های که سایز متفاوت دارند می‌توان میزان استفاده از ملات را کاهش داد که این امر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و منجر به کاهش قیمت بتن می‌شود. در حال حاضر سنگدانه‌های بازیافتی که از تخریب، ساخت و ساز و یا حفاری حاصل می‌شوند در تولید بتن کاربرد دارند و به جایگزین مناسبی برای سنگدانه‌های طبیعی تبدیل شده اند.

آب

هنگامی که آب با سیمان ترکیب می‌شود فرآیندی به نام هیدراتاسیون رخ می‌دهد. این فرآیند شیمیایی باعث سفت و سخت شدن مخلوط بتن می‌شود. مخلوط آب و سیمان حفره‌های بین سنگدانه‌ها را پر می‌کند و آن‌ها را به یکدیگر می‌چسباند. اگر میزان آب مصرفی نسبت به سیمان کمتر باشد، بتن پایدارتر می‌شود اما اگر این میزان بیشتر باشد، اسلامپ بتن افزایش می‌یابد.

دلایل استفاده از بتن در ساخت و ساز

همان گونه که گفتیم بتن یکی از رایج‌ترین و پر مصرف‌ترین مصالح در سراسر دنیا می‌باشد که قابلیت‌ها و مزایای منحصر بفرد آن، این ماده را به مقاوم‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل نموده است. از جمله دلایلی که باعث شده بتن به عنوان متریالی پایدار در صنعت ساخت و ساز مطرح شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

دوام و طول عمر بالا

در هنگام تولید و عمل آوری بتن با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان مقاومت مورد نظر از استانداردهای لازم تبعیت می‌شود. از این رو بتنی که با رعایت تمام اصول تولید می‌شود از دوام و پایداری بالا برخوردار است و سال‌ها بدون آنکه دچار عیب و ایراد شود به همان شکل اولیه باقی خواهد ماند.

مقاومت بتن در برابر عوامل مختلف بسیار بالاست؛ از این رو می‌توان از استحکام و دوام آن اطمینان خاطر داشت. یکی از کاربردهای بتن استفاده از آن در اجرای دال بتنی است. دال بتنی نوعی سازه یکپارچه از بتن و فولاد است که برای ایجاد سقف و یا کف‌سازی کاربرد دارد. دوام و استحکام این سازه به دلیل استفاده از بتن در آن بسیار طولانی است.

قابلیت دسترسی آسان

موادی که برای تولید بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند به راحتی قابل دسترسی هستند. برای مثال شن و ماسه که از اجزای اصلی تشکیل دهنده بتن هستند در تمام نقاط کشور وجود دارند. علاوه بر آن تهیه مواد اولیه بتن با قیمت مناسب امکان‌پذیر است.

شکل‌پذیری ایده آل

بتن سیالی روان است و قابلیت شکل گیری به صورت‌های مختلف را دارد. از این رو بتن را می‌توان در مکان‌های مختلف و با شرایط مختلف مورد استفاده قرارداد.

مقاومت در برابر حرارت

مقاومت بتن در برابر حرارت و آتش بسیار بالاست. برای مثال می‌توان گفت در سازه‌هایی که با بتن مسلح ساخته شده‌اند اگر بتن، پوشش محافظتی داشته باشد تا ساعت‌ها در برابر آتش مقاومت خواهد داشت/

مقاومت فشاری

مقاومت فشاری بتن بسیار قابل توجه است، از این رو می‌توان گفت در بیشتر سازه‌ها می‌شود از این ماده استفاده کرد. بتن به صورت کلی قابلیت تحمل فشارهای بسیار بالا را دارد و دچار آسیب نخواهد شد.

 

عوامل تاثیرگذار بر کارایی بتن

کارایی بتن به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

نسبت آب به سیمان

نسبت آب به سیمان یکی از عوامل بسیار موثر بر کیفیت و کارایی بتن است. افزایش میزان سیمان باعث بالا رفتن نیاز بتن به آب برای رسیدن به کیفیت و ویژگی‌های مورد نظر می‌شود.

 

چگونگی ساخت و انجام عملیات

 • روش ترکیب بتن
 • ضخامت بخشی از بتن
 • میزان تقویت بتن
 • روش متراکم‌سازی بتن
 • فاصله حمل بتن تا محل انجام عملیات
 • روش قرارگیری بتن
 • شرایط محیطی
 • راهکارهای بهبود میزان کارایی بتن
 • برای افزایش میزان کارایی بتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • افزایش میزان آب به سیمان
 • استفاده از توده حجیم‌تر
 • استفاده از توده‌ای با شکل منظم و کاملا گرد به جای اشکال نامنظم
 • افزایش مدت زمان و دمای اختلاط
 • استفاده از مصالح با خاصیت غیر متخلخل و اشباع
 • افزودن ترکیبات مناسب
 • استفاده از مواد حباب ساز
 • کارایی مطلوب بتن برای ساخت و ساز

 

انواع بتن

از انواع بتن‌هایی که تولید می‌شوند و جزو پرطرفدارترین‌های این صنعت هستند به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

بتن معمولی

بتن معمولی، بتنی است که در تولید آن از سیمان، آب و سنگدانه‌ها استفاده شود. این بتن دارای مقاومتی بین ۱۰ الی ۴۰ مگا پاسکال است. زمان گیرش بتن معمولی به عواملی نظیر عیار سیمان و وضعیت آب و هوایی بستگی دارد.

بتن سبک

سنگدانه‌هایی که در تولید بتن سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند در مقایسه با بتن سنگین سبک‌تر هستند. مقاومت این نوع بتن از ۷ الی ۴۰ مگا پاسکال می‌تواند متغیر باشد.

 

بتن متخلخل

بتن متخلخل همانطور که از نامش پیداست دارای خلل و فرج است و می‌تواند آب و یا هوا را از روزنه‌های خود عبور دهد. بتن سبک گازی و بتن گازی از انواع بتن متخلخل هستند.

 

بتن با مقاومت بالا

این نوع بتن از مقاومت بالای ۴۰ مگا پاسکال برخوردار است و در تولید آن آب به نسبت سیمان کمتر استفاده می‌شود. در این نوع بتن کیفیت سنگدانه‌های مصرفی بالا است. علاوه بر آن در تهیه بتن با مقاومت بالا از مواد افزودنی نیز استفاده می‌شود.

بتن هوادار

وارد کردن هوا درون بتن با استفاده از افزودنی‌های هوازا انجام می‌شود. میزان هوا در بتن‌های هوادار حدود ۳ تا ۶ درصد است.

 

بتن خود متراکم

بتن خود متراکم نیازی به ویبره ندارد زیرا هنگام بتن ریزی، در اثر نیروی وزن خود متراکم و سخت می‌شود. با توجه به روانی کافی این بتن به تمام روزنه‌های موجود نفوذ می‌کند، از این رو نیازی به لرزش یا ویبراسیون ندارد.

بتن شاتکریت (پاششی)

بتن شاتکریت با استفاده از نازل‌های مخصوص در سطح مورد نظر پاشیده می‌شود.

بتن با عملکرد بالا

این بتن از مقاومتی حدود ۷۰ الی ۱۰۰ مگا پاسکال برخوردار است، از این رو دوام و پایداری آن فوق العاده است. بتن با کارایی بالا به راحتی قابل جاگذاری است و گیرش آن سریع اتفاق می‌افتد. از جمله مزایای این بتن می‌توان به مواردی نظیر تراکم، سختی، مقاومت مکانیکی بالا، گرمای هیدراتاسیون، طول عمر و حجم ثابت اشاره کرد.

بتن آهکی

بتن آهکی همانطور که از نامش پیداست به جای سیمان در فرآیند تولید آن آهک استفاده می‌شود. آهک ماده‌ای تجدیدپذیر است و از نظر زیست محیطی مضر نیست. از بتن آهکی برای ساخت گنبدها و کف‌سازی استفاده می‌شود.

بتن پلیمری

در تولید بتن پلیمری به جای استفاده از سیمان از مواد پلیمری استفاده می‌شود. با استفاده از این مواد حجم حباب‌های درون بتن کاهش می‌یابد، از این رو با وجود سنگدانه‌ها فضای خالی در بتن به حداقل می‌رسد و تراکم و چگالی آن بالا می‌رود.

بتن مسلح (بتن آرمه)

بتن مسلح یا بتن آرمه به بتنی گفته می‌شود که با الیاف فیبری و یا میلگرد تقویت شده است. بتن آرمه این روزها به رایج‌ترین بتن در ساخت و ساز تبدیل شده زیرا به گونه‌ای تقویت شده که بارهای فشاری و کششی را می‌تواند تحمل کند. مهمترین عامل تعیین کننده استحکام بتن مسلح، چسبندگی بین بتن و تقویت کننده هاست. تقویت کننده‌های فولادی به شکل شبکه‌ای از میلگرد درون بتن قرار می‌گیرند.

بتن شیشه‌ای

بتن شیشه‌ای که به بتن لیتراکن نیز معروف است از شیشه‌های بازیافت شده تولید می‌شود. این بتن دکوراتیو است و زیبایی و دوام خاصی به سازه می‌بخشد. علاوه بر آن نوعی عایق گرمایی محسوب می‌شود.

بتن مگر

بتن مگر که با نام بتن پوششی نیز شناخته می‌شود، به نوعی از بتن با عیار سیمان کم گفته می‌شود، که به منظور آماده‌سازی بستر خاکبرداری اجرا می‌شود. استفاده از بتن مگر از نفوذ سیمان به خاک جلوگیری به عمل می‌آورد.

بتن آماده

بتن آماده به ترکیب آب و سیمان که همان ملات نام دارد و سنگدانه‌های ریز و درشت گفته می‌شود. بتن‌های آماده در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن چه که در مورد آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، ترکیب نسبت صحیحی از مواد تشکیل دهنده آن هاست.

بتن غلطکی

از بتن غلطکی در در اجرای سازه‌های بزرگ استفاده می‌شود. اجرای این بتن با استفاده از ماشین آلات سنگین و مخصوص صورت می‌گیرد.

نوآوری‌های جدید در تکنولوژی تولید بتن

بتن رسانای الکتریسیته

بتن رسانای الکتریسیته یا بتن گرم فواید بسیاری برای جاده‌ها یا سطوح دیگر در زمان برف و یخبندان دارد. برای مثال در سال‌های گذشته فرودگاه بین المللی دس موینس دو اسلب از این نمونه بتن را آزمایش کرد تا وضعیت باند فرودگاه را در طول زمستان بررسی نماید. این بتن از طریق یک اپلیکیشن موبایل مدیریت و بررسی شد و عملکرد و کیفیت آن به دقت کنترل و ضبط شد. نتایج حاصل نشان دادند که این بتن را می‌توان در آب و هوای سرد برای جاده ها، پل‌ها و فرودگاه‌ها به منظور افزایش ایمنی استفاده کرد.

بتن فرا توانمند (UHPC)

UHPC یک نمونه جدید از بتن است که بسیار مقاوم و بادوام بوده و به بتن سنتی بسیار شبیه می‌باشد اما ۲۵ درصد از ترکیب آن شامل الیاف متنوع و افزودنی‌های شیمیایی یا معدنی است که محصولی بسیار مقاوم ایجاد نموده است. الیاف‌های یکپارچه از پلی استر تا فایبرگلاس، بازالت و فولاد متفاوت می‌باشند و هر کدام مزایا و ویژگی‌های خاص خود را به همراه دارند.

طول عمر بتن فرا توانمند بیشتر از ۷۵ سال تخمین زده شده، در حالی که بتن سنتی حدود ۲۵ الی ۳۵ سال عمر می‌کند. علاوه بر آن هر چند مقاومت فشاری این بتن بسیار بالاست اما در برخی ترکیبات ممکن است به بالاترین حد خود نیز برسد. در مقابل بتن سنتی دارای مقاومت فشاری پایین‌تری می‌باشد که این مقدار در مقایسه با بتن فرا توانمند ناچیز است.

از دیگر ویژگی‌های این بتن می‌توان به انعطاف پذیری، کشش و مقاومت فوق العاده در برابر نمک ها، رطوبت و مواد شیمیایی اشاره کرد. تمام این ویژگی‌ها و پیشرفت‌های قابل توجه منجر به افزایش چشمگیر در چرخه عمر زیرساخت‌هایی شده‌اند که با بتن فراتوانمند به عنوان اجزای اصلی ساخته شده اند. خواص این بتن باعث شده آن را برای کاربردهای سنتی و همچنین استفاده‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر در حوزه‌هایی مانند طراحی معماری که به اجزای نازک و شکل‌های پیچیده نیاز دارد، انتخاب کنند.

بتن سبز

تقریباً ۵ درصد از گازهای دی اکسید کربن تولید شده توسط فعالیت‌های انسانی در دنیا ناشی از تولید سیمان است. تولید کنندگان سیمان راهکارهای بسیاری در پروسه ترکیب مواد به کار می‌برند تا محصولی تولید کنند که طول عمر بالاتری داشته، نیازمند مراقبت مستمر نباشد و علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی تولید گازهای گلخانه‌ای را به حداقل برساند. بتن سبز بهترین گزینه‌ای است که این ویژگی‌ها را در بر می‌گیرد و با عمری طولانی به حداقل مراقبت نیاز دارد. بتن‌های جدید از این نوع که بسیار مقاوم و نازک هستند به متریال‌ها و فولاد کمتری در هر پروژه نیاز دارند؛ از این رو انتشار گاز دی اکسید کربن را به حداقل می‌رساند.

تغییرات شکل گرفته در پروسه تولید بتن

سازه‌های پیش ساخته

پیش بینی می‌شود که بازار جهانی بتن‌های پیش ساخته بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ با نرخ رشد سالانه ۶.۱ درصد مواجهه شود. تولید المان‌های پیش ساخته مدت زمان تولید سازه بتنی را کاهش داده، در نتیجه هزینه‌ها پایین می‌آید. عناصر پیش ساخته می‌توانند به سرعت به محل‌های استفاده منتقل شوند، در نتیجه ترافیک کاهش می‌یابد و ایمنی کارگران بالا می‌رود. نظارت بر کنترل کیفیت این محصولات به دقت صورت می‌گیرد، از این رو محصول نهایی ایده آل خواهند بود.

استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک

پرینتر سه بعدی بتن به منظور اتوماتیک‌سازی تولید بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو نوع از این دستگاه‌های رباتیک در سال گذشته توسط Apis Cor و MIT معرفی شدند. هر دو این ماشین‌ها سیار هستند و می‌توانند در مکان‌های مختلف حرکت کنند. همچنین آن‌ها قادر به تولید سازه‌هایی مانند یک خانه کوچک در کمتر از یک روز می‌باشند.

اولین پل سه بعدی جهان در سال ۲۰۱۷ در اسپانیا رونمایی شد. ساخت و نصب سازه‌ای با این ابعاد ۱۸ ماه به طول انجامید. این تکنولوژی پیشرفته تولید بتن به تعداد کمی نیروی کار نیاز دارد و به میزان کمتری به محیط زیست آسیب خواهد رساند. هر چند این فناوری بسیار جدید است اما پیامدهایی در بر خواهد داشت که منجر به نجات از بلایای طبیعی و شرایط اضطراری می‌شود.

نیروی کار

در صنعت ساخت و ساز همواره کمبود نیروی کار و کارگر حس می‌شود و دلیل این امر نگرانی کارفرمایان از پرداخت دستمزد است. کارگران ساختمانی، خصوصاً کارگران خط تولید بتن باید از مهارت لازم برخوردار باشند زیرا استفاده از نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های اخیر نیازمند کسب مهارت است.

نیاز به کارگران ماهر و با تجربه از طرفی و کمبود آن‌ها از طرفی دیگر مسلماً منجر به بالا رفتن دستمزدها خواهد شد. تولید کنندگان و پیمانکاران فعال در زمینه تولید بتن باید بر این اساس نسبت به استخدام نیروی کار اقدام نمایند. توسعه و پیشرفت‌هایی نظیر اتوماتیک‌سازی و تولید بتن پیش ساخته که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته‌اند نیاز به نیروی کار در این صنعت را به حداقل رسانده است.

فواید توسعه علم و تکنولوژی

بروزرسانی واقعی

سنسورهای GPS در کامیون‌های حمل بتن و تجهیزات بتن ریزی باعث می‌شوند صاحبان آن‌ها همواره به روز باشند. دستگاه‌های موبایل نیز امکان دسترسی به خطوط ارتباطی در زمان‌های مختلف را فراهم می‌کنند و نیازی نیست کارگران همواره تحت نظارت باشند؛ زیرا از راه دور می‌توان از فعالیت‌های آن‌ها آگاه شد. با این بروزرسانی‌ها کارگران نیز می‌توانند زمان کمتری را هدر داده و برنامه ریزی‌های خود تسریع بخشند.

تجهیزات هوشمند

سنسورهای تعبیه شده در میکسرها و تجهیزات بتنی می‌توانند بر روی مسائل مربوط به نگهداری بتن نظارت کنند. هنگامی که فاکتورهایی مانند دما، سرعت ترکیب و … به مرز خطر رسیدند، به سرعت علامت هشدار ارسال می‌شود. سپس قبل از آنکه یک نقص واقعی اتفاق بیفتد مشکل حل خواهد شد. سنجش گرهای قدرت می‌توانند برای نظارت بهتر بر بتن در زمان عمل آوری مورد استفاده قرار گیرند. این پیشرفت‌ها باعث کاهش مدت زمان تعمیرات و خرابی‌ها در طی فرآیند تولید و صرفه جویی در هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شوند. آن‌ها همچنین به تولید محصولی با کیفیت بالاتر کمک می‌نمایند.

افزودنی‌های بتن

افزودنی‌هایی که به بتن اضافه می‌شوند منجر به تقویت برخی از خواص آن می‌شوند. این مواد می‌توانند مقاومت کششی بتن، سرعت گیرش، میزان کارایی و مقاومت آن در برابر نفوذ آب را تحت تاثیر قرار دهند. افزودنی‌های بتن به دو دسته افزودنی‌های شیمیایی و افزودنی‌های معدنی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ها پرداخته ایم.

افزودنی‌های شیمیایی

این افزودنی‌ها بتن به منظور ایجاد ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص در بتن به صورت مایع یا پودر مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع روان کننده ها، فوق روان کننده ها، زودگیر کننده ها، کندگیر کننده ها، هوازداها و رنگدانه‌ها جزء افزودنی‌های شیمیایی بتن هستند.

روان کننده‌ها

روان کننده بتن، قرار گرفتن بتن در محل مورد نظر را آسان‌تر می‌کند و کارایی آن را بالا می‌برد. این مواد مقاومت بتن را افزایش می‌دهند و می‌توان از آن‌ها به منظور کاهش آب مصرفی در مخلوط بتن استفاده کرد.

فوق روان کننده‌ها

فوق روان کننده‌ بتن کارایی بتن را به نسبت استفاده از روان کننده‌ها بالاتر می‌برند و خواص مضری برای بتن به همراه نخواهند داشت.

زودگیرکننده‌ها

زودگیرکننده‌ بتن خواص بتن را در آب و هوای سرد بهبود می‌بخشند و سرعت هیدراتاسیون سیمان را بالاتر می‌برند.

کندگیر کننده‌ها

کندگیر کننده‌ بتن منجر به کاهش سرعت هیدراتاسیون سیمان می‌شوند و برای کنترل کردن زمان گیرش بتن‌های حجیم در آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هوازاها

هوازا بتن این مواد هنگام اختلاط، حباب‌های ریز ناپیوسته در بتن ایجاد می‌کنند و کارایی بتن را هنگام یخبندان بالا می‌برند. اصولاً از هواسازها در مخلوط‌هایی که سنگدانه‌های خشن یا سبک داشته و میزان سیمان و آب در آن‌ها کمتر است، استفاده می‌شود. از این رو این نوع افزودنی‌ها در تولید بتن‌های سبک و حجیم کاربرد دارند. لازم به ذکر است که هوا زاها پایداری بتن را بالا می‌برند.

رنگدانه‌ها

از رنگدانه‌ها برای تغییر رنگ بتن استفاده می‌شود.

افزودنی‌های معدنی

در حال حاضر به دلیل اهمیت توجه به محیط زیست، استفاده از مواد بازیافتی رواج یافته است. افزودنی‌های معدنی نه تنها هزینه‌های تولید بتن را کاهش می‌دهند بلکه به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند. این افزودنی‌ها به شرح زیر هستند.

خاکستر بادی

خاکستر بادی از جمله محصولات جانبی است که توسط نیروگاه‌های برقی که از زغال سنگ استفاده می‌کنند، حاصل می‌شود. خواص و ویژگی‌های این افزودنی به میزان زغال سنگ مصرفی بستگی دارد. خاکستر بادی جایگزین مناسبی برای سیمان پرتلند در تولید بتن است و خواص آن را بهبود می‌بخشد. تولید سیمان منجر به ایجاد گازهای گلخانه‌ای می‌شود، از این رو با استفاده از خاکستر بادی به جای سیمان می‌توان گام موثری در جهت حفظ محیط زیست برداشت

نانوفیبرهای کربنی

این افزودنی‌ها به منظور افزایش خواص بتن نظیر مقاومت فشاری و سلامت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیبرهای کربنی از مقاومت کششی و رسانایی بسیار بالایی برخوردار هستند، از این رو خواص الکتریکی و مکانیکی بتن را بالا می‌برند. این مواد با هدف یخ‌زدایی در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند و منجر به رسانا شدن بتن می‌شوند.

فوم سیلیکا

فوم سیلیکا محصولی از کوره‌های قوس الکتریکی است و هنگام تولید آلیاژهای سیلیکون و فروسیلیکون ایجاد می‌شود. ذرات این ماده در مقایسه با خاکستر بادی بسیار کوچکتر هستند. این ماده پایداری و مقاومت بتن را افزایش می‌دهد اما برای افزایش کارایی بتن نیاز به افزودنی‌های فوق روان کننده است.

سرباره آتشفشانی

سرباره آتشفشانی از خاصیت هیدرولیکی برخوردار است و به عنوان جایگزین بسیار مناسب برای سیمان پرتلند قابل استفاده است. این افزودنی محصول جانبی صنایع فولاد است.

متاکائولین واکنش‌پذیر

از این ماده برای تولید بتن به رنگ روشن استفاده می‌شود. متاکائولین واکنش‌پذیر مقاومت بتن را بالا می‌برد و در جایی که ظاهر کار حائز اهمیت است، استفاده می‌شود.

فرآورده بتنی

از بتن در ساخت فرآورده‌های زیادی استفاده می‌شود. برای مثال از جمله فرآورده‌های بتنی می‌توان به منهول بتنی، قالب بتنی، جدول و نرده بتنی، دیوار بتنی پیش ساخته، خانه بتنی پیش ساخته، پانل بتنی، ساختمان بتنی، کانکس بتنی، اسکلت بتنی، قالب بتن استاندارد، دیوار بتنی، تجهیزات بتنی و فلاور باکس بتنی اشاره کرد.

پیشنهاد ما

با توجه به تنوع در بتن و نحوه‌ی کاربرد آن‌ها در مکان‌های مختلف با شرایط متفاوت می‌توان به این نتیجه رسید که در خرید بتن می‌بایست دقت کافی به خرج داد و علاوه بر آن دانش کافی از بتن را به کار برد. شرکت بتن شیمی ماهان با حضور تیم فنی و کارشناسی متشکل از نخبگان صنعت بتن و سیمان، در حال حاضر می‌تواند کلیه‌ی مشاوره‌های مربوط به خرید بتن، قیمت بتن و… را به خریداران محترم ارائه نماید. پس اگر شما به دنبال خرید بتن هستید یا می‌خواهید با مشاوره رایگان نسبت به ویژگی‌های هر کدام دانش بالاتری داشته باشید تا به گزینه‌ی خرید بهتری برسید، با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *