انواع گروت و خواص آن

انواع گروت و گروت ریزی,گروت اپوکسی,گروت سیمانی

گروت

گروت از  آب ، سیمان ، ماسه  و  افزودنی های دیگر  تشکیل شده  است . از گروت ریزی جهت  پر کردن  فضاهای خالی و  ترک های بزرگ ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن  استفاده  می شود  .  از این لحاظ  کاربرد  گروت  مشابه  ملات می باشد . گروت ریزی در  زیر صفحه ستونها ، آنکربلت ها ، نصب ریل ماشین آلات ، برینگ پل ها ، بلت ها ، ریل ها ، حایل ها انجام می گیرد . مهم ترین مزایای   گروت ریزی آن  است که  مکانی که در  آن گروت ریزیانجام  می شود  را  کامل پر می کند و چون گروت  منبسط شونده خاصیت غیر انقباضی دارد از گروت آماده  جهت مصارف مختلفی مثل ، زیر صفحه ستون ها، آنکربلت ها ، نصب ریل ماشین آلات ، برینگ پل ها ، بلت ها ، ریل ها ، حایل ها  استفاده می شود  . گروت ها  به گونه ای طراحی شده اند که توان جذب نیروهای وارد و  انتقال آنها  را به بخش زیر کار داشته باشد برای مثال در هنگام  نصب انواع ماشین آلات نیروهای وارده  از  آن ها  توسط گروت یاملات  به فنداسیون  بتنی  منتقل می شود  . گروت ریزی  باعث  مقاومت های  مطلوب  و  مطمئن و همچنین اتصال پایدار بین ملات یا گروت  و سازها قرار گیرد و بر روی آن گروت ریزی میشود .  بطور کلی دو روش ملات ریزی یا  گروت ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو وجود دارد:

 

  1.گروت ریزی با گروت یا ملات خشک در روش اول          

  2.گروت ریزی با گروت سیال

 

انواع گروت:

1.گروت پایه اپوکسی

گروت اپوکسی شکل پذیر و بدون حلال و شامل 3 جزء می باشد. گروت اپوکسی دارای رزین اپوکسی، سخت کننده، عمل آورنده آمین و دانه بندی ویژه سیلیسی است. در هنگام مصرف گروت اپوکسی کافیست سه جزء آن با هم مخلوط شوند.

2.گروت پایه سیمانی

گروت سیمانی نوع گروت منبسط شونده است حاوی تمامی افزودنی های لازم و مواد مورد نیازه سيمانی و سنگدانه می باشد و نياز به هيچ چیز ديگر بجز آب ندارد . گروت سیمانی گروت منبسط شونده است که دارای سنگدانه های آهنی نمی باشد چون دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود . گروت سیمانی دارای افزایش حجم کنترل شده است که با ايجاد سيستم انبساط گازی در مرحله بتن تازه، جمع شدگی و نشست در مواد را جبران می کند . درگروت سیمانی مقاومت فشاری در كوتاه مدت و دراز مدت زیاد است و با در نظر گرفتن مواد افزودنی آن با توجه به استانداردهای لازم می باشند.

گروت ریزی


گروت ریزی با گروت سیمانی مناسب می باشد که دارای خاصیت غیر انقباضی و مقاومت بسیار بالا می باشد. گروت ریزی را می توان جهت پر کردن فضای خالی بین صفحات نشیمن و دستگاه های صنعتی و سازه های سنگین که نیاز به تحمل لرزه و فشار بسیار زیاد است استفاده می کنند گروت ساخت BSM مطابق با استاندارد طراحی و ساخته شده است و مناسب برای گروت ریزی می باشد.
معمولا امکان گروت ریزی قبل از نصب سازه های فلزی وجود ندارد. (زمانی که قصد گروت ریزی زیر استراکچر یا ستون می باشد و ویا گروت برای بیس پلیت ) گروت ریزی بعد از نصب بیس پلیت و تراز کردن انجام میگیرد که برای گروت ریزی بهتر است یک گروت منبسط شونده باشد.
گروت ریزی برای این انجام می شود که فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون را تراز کند و در واقع گروت ریزی برای تنظیم تراز بیس پلیت بکار می رود بنابراین قبل از نصب اسکلت، بیس پلیت باید تراز باشد. البته در بعضی سازه های کوچک و دکل های جدار پوسته ای اسکلت با بیس پلیت همزمان است که در این حالت بعد از نصب بیس پلیت گروت ریزی می کنند.
برای گروت ریزی بهتراست که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه پلیت داشته باشه تا در هنگام گروت ریزی از یک طرف مخلوط گروت و آب رو که غلظت مناسبی داره و حالت خمیر روان رو داره بریزید تا هوا از یک سمت دیگه خارج بشه. ضربه های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تأثیر نیست. 
برای گروت ریزی بهتراست که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه پلیت داشته باشه تا در هنگام گروت ریزی از یک طرف مخلوط گروت و آب رو که غلظت مناسبی داره و حالت خمیر روان رو داره بریزید تا هوا از یک سمت دیگه خارج بشه. ضربه های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تأثیر نیست.
 

خواص گروت ریزی با گروت BSM


گروت ریزی را در مقاطع با ضخامت 10 الی 100 میلی مناسب می باشد. گروت ریزی برای استحکام بالا در تمامی سنین اجرا می شود. گروت ریزی در تراوایی کم و دوام بالامورد استفاده قرار می گیرد. زمان انبساط گروت ریزی در شروع 15 دقیقه و در پایان 2 ساعت می با شد. بعد از گروت ریزی مقدار انبساط گروت 2% در 24 ساعت است. برای آماده سازی سطوح برای گروت ریزی سطوحی که قصد گروت ریزی را دارید باید از هر گونه آلودگی روغنی ،گرد و خاک پاک کرد. استفاده از پمپ باد جهت دور کردن گرد و خاک قبل از گروت ریزی توصیه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *