مقالات

بتن سبز

بتن سبز

بتن سبز از جمله مصالح پایداری است که در ساخت آن از بتن بازیافتی، خاکستر بادی و رشته های قوطی آلومینیومی استفاده شده است.

14 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

ایمنی ساختمان

ایمنی ساختمان

اصول ساختمانهای صنعتی: برای طراحی ساختمانهای صنعتی آگاهی و آشنایی دقیق ازعملیات کارخانه ای که درآن احداث خواهد شد از شروط اساسی طراحی ساختمان آن است

11 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

بتن فوق سبک

بتن فوق سبک

بتن فوق سبک با وزن مخصوص 1.2 تن در هر متر مکعب و مقاومت فشاری 800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع نخستین بار در جهان توسط تعدادی از محققان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک ساخته شد.

10 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

اصول برنامه ريزي و ساخت مجتمع هاي فرهنگي

اصول برنامه ريزي و ساخت مجتمع هاي فرهنگي

مي توان گفت كه برنامه ريزي دانشكده تنها نشان دهنده استخوان بندي اطلاعات است كه براي جايگزين كردن فضاها در دانشكده لازم مي باشد. به اين ترتيب طرح با استفاده از گزارش توجيهي و برنامه ريزي فيزيكي فادر به شناخت و درك كامل از فضا و در نتيجه جايگزيني آن مي باشد.

26 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

آزمایشات مقاوت مصالح

آزمایشات مقاوت مصالح

كليه قطعاتي كه در ماشينها و دستگاههاي صنعتي بكار برده مي شود داراي مقاومت و سختي هاي مربوط به خود هستند كه مهندسين بعد از طرح ريزي يك ماشين يا دستگاه صنعتي و كلية محاسبات مربوط به نيروهاي وارد بر هر قطعه از اين دستگاهها مي بايست كه قطعات فوق را با قطعه اي با جنس همان از نظر سختي و مقاومتشان مورد آزمايش قرار مي دهند تا متوجه شوند آيا قطعه مزبور تحمل نيروها و يا تنش هاي وارد بر خود را دارد يا نه؟

24 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

آهك

آهك

آهك از مهمترين مصالح كلسيم دار است كه در ساختمان به شكلهاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد. ممكن است بشر هم زمان پيدايش آتش به آهك دسترسي پيدا كرده باشد.

22 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بررسی پایداری و دوام مکانیزم های خود ترمیمی

بررسی پایداری و دوام مکانیزم های خود ترمیمی

به طور کلی ، انتظار عموم از زیر ساخت ها ، خدمت پذیری طولانی نه تنها به مدت 50 سال بلکه برای همیشه می باشد. با این وجود ، بسیاری از زیر ساخت های احداث شده از قبیل ساختمان ها ، سازه های بتنی و امکانات حمل و نقل که نیمه دوم قرن اخیر ساخته شده اند ، به دلیل خرابی و اضمحلال مصالح ، در انتهای دوره عملکردی و کاربردی خود قرار دارند.

21 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

عایق کاری ساختمان

عایق کاری ساختمان

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت.

20 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

استفاده از الياف در آسفالت

استفاده از الياف در آسفالت

امروزه راه يكي از عوامل مهم در ارتباط و انتقال مسافران و بارها مي‌باشد و از عوامل مهم روز است كه بحث هاي بسياري دارد و كنفرانسهاي مختلفي در رابطه با آن برگزار مي شود.

19 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اثر زلزله بر سازه های زیرزمینی و تونل مترو

اثر زلزله بر سازه های زیرزمینی و تونل مترو

امروزه با پيشرفت فن آوري، سهولت نسبي در حفاري و ساخت سازه‌هاي زيرزميني، محدوديتهاي فضاهاي سطحي براي اجراي طرحهاي عمراني و نيز به واسطه مسائل سياسي و امنيتي، توجه بسياري از کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به احداث سازه‌هاي زير رميني براي کاربريهاي عمراني، نظامي و معدني معطوف شده است.

18 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

كاربرد كامپوزيت‌هاي FRP در سازه‌هاي بتن آرمه  و بررسي دوام آنها

كاربرد كامپوزيت‌هاي FRP در سازه‌هاي بتن آرمه و بررسي دوام آنها

خوردگي قطعات فولادي در سازه‌هاي مجاور آب و نيز خوردگي ميلگردهاي فولادي در سازه‌هاي بتن آرمه اي كه در معرض محيط‌هاي خورندة كلروري و كربناتي قرار دارند، يك مسالة بسيار اساسي تلقي مي‌شود.

17 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بتن و آسفالت رنگی

بتن و آسفالت رنگی

بتن های رنگی از طریق اضافه کردن قلیا و مواد رنگی مقاوم و سبک در داخل مخلوط به اندازه ی 8 تا 10 درصد وزن سیمان (اکر موم اکسید سرب قرمز و غیره ) یا با استفاده از سیمانهای رنگی به دست می آید .

10 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

ایمنی ساختمان

ایمنی ساختمان

برای طراحی ساختمانهای صنعتی آگاهی و آشنایی دقیق ازعملیات کارخانه ای که درآن احداث خواهد شد از شروط اساسی طراحی ساختمان آن است

9 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

به موازات پيشرفت صنعت و فن آوري مصالح ساختماني هر روز متنوع تر مي شود و كمتر ممكن است در يك سال چندين نوع مصالح جديد ساختماني به بازار عرضه نگردد . اين مصالح ممكن در اسكلت اصلي ساختمان مورد استفاده قرار گيرد يا به عنوان مواد تكميلي و تزييني به كار رود .

7 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اصول آرماتور گذاری

اصول آرماتور گذاری

آماتورها باید با دقت و به طور دقیق ،منطبق با شرایط نقشه ها ، جداول و جزئیات کار گذاشته شوند. اغلب لازم است که بر روی نقشه های مهندس سازه کارهای معینی انجام بگیرد تا با جزئیات  استاندارد خاص و توضیحات مطابقت کند

6 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اشنایی با المانهای ساندویچ پانل

اشنایی با المانهای ساندویچ پانل

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود

5 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

رفتار کمانشی کلی مهاربندهای کمانش تاب تمام فولادی

رفتار کمانشی کلی مهاربندهای کمانش تاب تمام فولادی

جلوگیری از کمانش سرتاسری است تا زمانی که قطعه مهاربند به تغییرشکل پلاستیک و شکل پذیری کافی برسد. این مقاله نتایج آنالیز المان محدود مهاربندهای تمام فولادی کمانش تاب را که پیشنهاد شده اند، ارائه می دهد.

4 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

عملکرد لرزه ای سیستم های قاب مهاربندی مقاوم در برابر کمانش

عملکرد لرزه ای سیستم های قاب مهاربندی مقاوم در برابر کمانش

تعداد فزاینده ای از ساختمان ها در ایالات متحده، از مهاربندی های مقاوم در برابر کمانش به عنوان سیستم اصلی مقاوم در برابر نیروی جانبی زمین لرزه استفاده می کنند. در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، مهاربندهای نامقید مقاوم در برابر کمانش تاکنون برای مقاوم سازی و ساخت و ساز جدید استفاده شده اند.

3 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اندرکنش قاب‌های بتنی با مهاربندهای فولادی

اندرکنش قاب‌های بتنی با مهاربندهای فولادی

در این مقاله با تكيه بر جنبه‌های عملی روش استفاده از مهاربند فولادی در مقاوم‌سازی قاب‌های بتنی، محدوده کارایی انواع مهاربندها مورد بررسي قرار گرفته است.

28 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن های خاص

بتن های خاص

بتن عبور دهنده ی نور(لایتراکان) «لایتراکان»، Litracon»Light Transmiting Concrete، بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است.

25 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن و انواع آن

بتن و انواع آن

تن یک ماده متناقض است. بتن با اینکه تداعی کننده مفهوم سختی است، لیکن در ابتدای فرآیند اختلاط مواد تشکیل دهنده اش، نرم و روان است

19 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن مسلح به الياف

بتن مسلح به الياف

بتن مسلح به الياف يک نوعي از بتن مسلح بوده که بر خلاف بتن مسلح معمولي که از آرماتور جهت مسلح کردن استفاده مي شود ، در اين نوع بتن از الياف استفاده مي گردد که از لحاظ توانايي تحمل نيروي کششي فوق العاده بوده و باعث افزايش بسيار زياد مقاومت کششي و مقاومت خمشي بتن مي گردد .

13 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن ریزی در هوای گرم

بتن ریزی در هوای گرم

بتن ریزی در شرایط هوای گرم می تواند به بروز مشکلاتی در بتن تازه و سخت شده کمک نماید و معمولا" به پائین آمدن کیفیت بتن سخت شده منجر می شود .

8 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن خودتراکم

بتن خودتراکم

بتن خود تراکم ، شامل بازه گسترده ای از طرح های اختلاط می باشد که خواص بتن تازه و سخت شده لازم برای کاربری های خاص دارا می باشند . اگرچه مقاومت هم چنان معیار اصلی موفقیت این بتن می باشند اما ویژگی های بتن تازه آن ، بسیار گسترده تر از بتن معمولی و متراکم شده توسط لرزاننده ها می باشد .

6 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

مواد افزودني در پروژه هاي سد سازي

مواد افزودني در پروژه هاي سد سازي

امتيازات فيزيکي و اقتصادي قابل ملاحظه اي که مواد افزودني براي بتن ايجاد مي کند و همچنين در بسياري موارد، مزاياي فني موجب رشد روز افزون کاربرد اين مواد در بتن شده است. اين مواد نه تنها امکان به کار بردن بتن را در شرايط پيچيده فراهم کرده اند که پيش از آن امکان استفاده از بتن در اين شرايط به دلايل مختلف فني وجود نداشت، بلکه امکان استفاده از گستره وسيع تري از مواد متشکله در مخلوط بتن را نيز به وجود آورده اند.

4 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بررسی اهميت و لزوم بهسازی مسيل های شهری

بررسی اهميت و لزوم بهسازی مسيل های شهری

امروزه با گسترش شهرها و رشد آهنگ شهر نشينی، همچنين افزايش مشکلات و معضلات ناشی از اين فرايند و اهميت يافتن مديريت يکپارچه و توسعه متوازن، همه جانبه و پايدار شهر، بحث بهسازی زير ساخت های موجود شهری بيش از پيش قوت يافته است.

2 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

مراحل اجرای ساختمان

مراحل اجرای ساختمان

گاهي پس از پي كني به طبقه اي از زمين محكم و سفت مي رسند و پي سازي را شروع مي كنند ولي پس از چندي ساختمان ترك بر مي دارد . علت آن اين است كه زمين سفتي كه به آن رسيده اند از طبقهُ نازكي بوده است و متوجه آن نشده اند ولي براي اطمينان در جاهاي مختلف زمين مي زنند تا از طبقات مختلف زمين آگاهي پيدا كنند و بعد شفته ريزي را شروع مي كنند اين عمل را در ساختمان گمانه زني (سنداژ) مي گويند .

1 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

ترمیم وتقویت سازه هاي بتنی توسط دیوار برشی فولادي

ترمیم وتقویت سازه هاي بتنی توسط دیوار برشی فولادي

دیوار برشی فولادي براي مقاوم سازي ساختمانهاي فولادي در حدود ١ ٥ سال اخیر مورد توجه خاص مهندسین سازه قرار گرفته است . ویژگیهاي منحصر به فرد آن باعث جلب توجه بیشتر همگان شده است ، از ویژگیهاي آن اقتصادي بودن آن ، اجراي آسان ، وزن کم نسبت به سیستمهاي مشابه ، شکل پذیري زیاد ، نصب سریع ، جذب انرژي بالاو کاهش قابل ملاحظه تنش پس ماند در سازه را می توان نام برد.

31 فروردین 1399 اطلاعات بیشتر

ارزیابی مراحل گیرش و تعیین مقاومت بتن در سنین اولیه با استفاده از روش التراسونیک

ارزیابی مراحل گیرش و تعیین مقاومت بتن در سنین اولیه با استفاده از روش التراسونیک

گیرش و سخت شدن از مهمترین خواص بتن محسوب می شوند که بر رفتار بتن در درازمدت اثر می گذارند. در این مطالعه کاربرد روش سرعت امواج التراسونیک برای ارزیابی مراحل گیرش بتن و همچنین مقاومت آن در سنین اولیه مورد بررسی قرار گرفته است.پارامترهای مورد بررسی، نوع سیمان و نسبت آب به سیمان و نحوه نگهداری بتن بوده است. نتایج حاکی از آن است که در ارزیابی مراحل گیرش، منحنی های بدست آمده تقریبا به شکل S بوده و سه مرحله قابل تشخیص است. بعلاوه بیشترین روند کسب مقاومت بتن در سنین اولیه اتفاق افتاده است...

8 بهمن 1398 اطلاعات بیشتر

تأثیر افزایش دماي اولیه بر دوام بتن هاي حاوي میکروسیلیس– مقاومت بتن در برابر خوردگی

تأثیر افزایش دماي اولیه بر دوام بتن هاي حاوي میکروسیلیس– مقاومت بتن در برابر خوردگی

در این مقاله تاثیر افزایش دمای اولیه بر نفوذ یون کلرو ریز ساختار بتن های حاوی میکروسیلیس بررسی شده است. برای این منظور دور طرح اختلاط بتن معمولی و بتن حاوی میکروسیلیس در سه دمای ساخت 20، 30 و 40 درجه سانتی گراد مطالعه شده اند. تمامی نمونه ها با نسبت آب به سیمان ثابت 0.45 و عیار 400(kg/m3)  در اسلامپ ثابت ساخته شده و ازمایش مقاومت الکتریکی، پتانسیل الکتریکی و نفوذ یون کلر روی نمونه ها انجام شده است. نتایج آزمایش های خوردگی نشان می دهد که در دمای بالا مقاومت بتن در برابر خوردگی کاهش یافته و نفوذ یون کلر افزایش پیدا می کند. در حالی که با افزوده شدن میکروسیلیس به طرح، مقاومت الکتریکی افزایش و نفوذ یون کلر در نمونه ها کاهش پیدا می کند. مشاهدات SEM نشان می دهد که ذرات میکروسیلیس هسته هایی برای هیدراسیون سیمان ایجاد کرده و در نتیجه ساختارهمگن تر و منافذ کوچک تری را بوجود می آورند...

7 بهمن 1398 اطلاعات بیشتر

تهران، خیابان پاسداران ، خیابان نازک خیابان شهید کاظم موسوی شرقی پلاک 63 واحد 412

22953288,02175128

info@bsmco.org