مقالات

ماستیک چیست؟

ماستیک چیست؟

نوعی چسب که به صورت مایع میباشد و پس از اجرا حالت الاستیکی به خود میگیرد . کاربرد این چسب در درزبندی کردن درب و پنجره ها و همچنین آب بندی نمودن و عایق بندی سطوح مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

26 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

روان کننده بتن

روان کننده بتن

روان کننده بتن که با نام کاهش‌دهنده آب (به انگلیسی: concrete plasticizer) در بتن نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع افزودنی‌های شیمیایی به بتن طبق آیین نامه بتن ایران (آبا) است.

25 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

ژل میکروسیلیس و کاربرد آن

ژل میکروسیلیس و کاربرد آن

مدت هاست که در سازه های بتنی به منظور افزایش کیفیت بتن، کاهش نارسایی و یا تغییر بعضی از مشخصه های بتن

24 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن مگر

بتن مگر

بتن مگر در میان انبوه انواع بتن مانند بتن سبک، بتن سنگین، بتن شفاف، بتن معمولی، بتن آماده و … از اهمیت خاصی برخوردار است.

23 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

گروت اپوکسی و کاربرد آن

گروت اپوکسی و کاربرد آن

مدل های مختلفی از گروت در بازار موجود هستند که در این میان سه نوع آن بسیار پرکاربرد و شناخته شده هستند. این سه مدل معروف عبارتند از: 1- گروت پلیمری 2- گروت اپوکسی 3- گروت سیمانی منبسط شونده . در ادامه با گروت های اپوکسی بیشتر آشنا شوید.

22 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

فوم بتن چیست؟

فوم بتن چیست؟

فوم بتن ملاتی است که از آب، سیمان، فوم کفزا (ماده ای شیمیایی و یا بر پایه پروتئین حیوانی از شاخ یا سم حیوانات) و ماسه بادی یا ماسه نرم تشکیل می شود.

19 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

چرا استفاده از گروت در مصالح ساختمانی ضروری است؟

چرا استفاده از گروت در مصالح ساختمانی ضروری است؟

گروه ماده ای بسیار مهم در صنایع ساختمانی و البته بتن بشمار می رود. از گروت استفاده های مهمی می شود. به نظر شما

18 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن سبک

بتن سبک

موضوع کم کردن وزن مخصوص بتن و ساختن بتن سبک همواره ذهن دست اندرکاران صنعت ساختمان را به خود مشغول داشته و نتیج مثبتی را نیز به بار آورده است.

17 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن پلیمری

بتن پلیمری

بتن پلیمری متشکل از دو واژه «بتن+پلیمر» می‌باشد، که هر یک تعاریف جداگانه‌ای برای خود دارند و پلیمر به معنای به هم پیوستن و ترکیب شدن چند مولکول کوچک و یکسان و تشکیل مولکول بزرگ به نام پلیمر که این فرایند فرایند بسپار نام دارد.

16 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

گروت اپوکسی مزایا و معایب

گروت اپوکسی مزایا و معایب

گروت اپوکسی یکی از انواع گروت های پر کاربرد در صنایع و ساختمان سازی است؛ که ویژگی های منحصر به فرد آن سبب استفاده و تقاضای بسیار  زیاد آن در سال های اخیر گردیده است.

15 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

گروت و کاربرد آن

گروت و کاربرد آن

گروت ماده ای مشابه ملات است که از آن برای پر کردن و تعمیر فضاهای خالی و ترک های خیلی عمیق ناشی از خرد شدن بتن به کار میرود.

14 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن و ویژگی های آن

بتن و ویژگی های آن

بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در دنیای ساخت و ساز است که نقش آن در تامین دوام و استحکام سازه انکارناپذیر می باشد.

12 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد

هوای سرد در بعضی از مناطق کشور به فصل زمستان محدود نمی شود و معمولا اوایل بهار و اواخر پاییز را در نیز در بر می گیرد که اغلب با برف سنگین و باد شدید نیز همراه است. مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ها ضوابطی برای بتن ریزی در هوای سرد وضع کرده اند.

11 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

افزودنی بتن چیست؟

افزودنی بتن چیست؟

روان‌کننده‌های (کاهنده‌های آب) موادیهستند که می‌توانند مقدار آب لازم مخلوط بتن را برای رسیدن به یک کارایی معین درمقایسه با بتن شاهد کاهش دهند.

10 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

مراحل بتن ریزی سقف

مراحل بتن ریزی سقف

بتن ریزی سقف های تیرچه‌ بلوک پروژه به دو صورت، به کمک پمپ و یا تاور کرین بسته به موقعیت مکانی و زمانی کار ریخته می‌شود.

6 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

انواع بتن سبک

انواع بتن سبک

بتن سبک کف دار یا بتن سبک فومی به نام دیگر بتن سلولی، یکی از انواع بتن سبک می باشد که بیش از 20 درصد آنرا هوا تشکیل داده است.

4 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

اصول بتن ریزی

اصول بتن ریزی

بتن ریزی انواع مختلفی دارد که یکی از آنها بتن ریزی کف محوطه می باشد.قصد داریم در این مقاله به آموزش بتن ریزی کف محوطه بپردازیم.

2 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

بتن گوگردی

بتن گوگردی

بتن گوگردی محصول جديدی است كه با وجود اين كه ظاهری نهایی آن مانند بتن معمولی است، اما طرز توليد، نگهداری و استفاده از آن متفاوت است.

1 شهریور 1399 اطلاعات بیشتر

خواص بتن مگر

خواص بتن مگر

بتن مگر در واقع یک بتن با عیار سیمان کم است که به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری اجرا می گردد...

30 مرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز به پنل های بتنی گفته می شود که به صورت پیش ساخته برای استفاده در محل مورد نظر ساخته می شوند.

29 مرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بتن سبز

بتن سبز

بتن سبز از جمله مصالح پایداری است که در ساخت آن از بتن بازیافتی، خاکستر بادی و رشته های قوطی آلومینیومی استفاده شده است.

14 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

ایمنی ساختمان

ایمنی ساختمان

اصول ساختمانهای صنعتی: برای طراحی ساختمانهای صنعتی آگاهی و آشنایی دقیق ازعملیات کارخانه ای که درآن احداث خواهد شد از شروط اساسی طراحی ساختمان آن است

11 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

بتن فوق سبک

بتن فوق سبک

بتن فوق سبک با وزن مخصوص 1.2 تن در هر متر مکعب و مقاومت فشاری 800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع نخستین بار در جهان توسط تعدادی از محققان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک ساخته شد.

10 تیر 1399 اطلاعات بیشتر

اصول برنامه ريزي و ساخت مجتمع هاي فرهنگي

اصول برنامه ريزي و ساخت مجتمع هاي فرهنگي

مي توان گفت كه برنامه ريزي دانشكده تنها نشان دهنده استخوان بندي اطلاعات است كه براي جايگزين كردن فضاها در دانشكده لازم مي باشد. به اين ترتيب طرح با استفاده از گزارش توجيهي و برنامه ريزي فيزيكي فادر به شناخت و درك كامل از فضا و در نتيجه جايگزيني آن مي باشد.

26 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

آزمایشات مقاوت مصالح

آزمایشات مقاوت مصالح

كليه قطعاتي كه در ماشينها و دستگاههاي صنعتي بكار برده مي شود داراي مقاومت و سختي هاي مربوط به خود هستند كه مهندسين بعد از طرح ريزي يك ماشين يا دستگاه صنعتي و كلية محاسبات مربوط به نيروهاي وارد بر هر قطعه از اين دستگاهها مي بايست كه قطعات فوق را با قطعه اي با جنس همان از نظر سختي و مقاومتشان مورد آزمايش قرار مي دهند تا متوجه شوند آيا قطعه مزبور تحمل نيروها و يا تنش هاي وارد بر خود را دارد يا نه؟

24 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

آهك

آهك

آهك از مهمترين مصالح كلسيم دار است كه در ساختمان به شكلهاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد. ممكن است بشر هم زمان پيدايش آتش به آهك دسترسي پيدا كرده باشد.

22 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بررسی پایداری و دوام مکانیزم های خود ترمیمی

بررسی پایداری و دوام مکانیزم های خود ترمیمی

به طور کلی ، انتظار عموم از زیر ساخت ها ، خدمت پذیری طولانی نه تنها به مدت 50 سال بلکه برای همیشه می باشد. با این وجود ، بسیاری از زیر ساخت های احداث شده از قبیل ساختمان ها ، سازه های بتنی و امکانات حمل و نقل که نیمه دوم قرن اخیر ساخته شده اند ، به دلیل خرابی و اضمحلال مصالح ، در انتهای دوره عملکردی و کاربردی خود قرار دارند.

21 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

عایق کاری ساختمان

عایق کاری ساختمان

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت.

20 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

استفاده از الياف در آسفالت

استفاده از الياف در آسفالت

امروزه راه يكي از عوامل مهم در ارتباط و انتقال مسافران و بارها مي‌باشد و از عوامل مهم روز است كه بحث هاي بسياري دارد و كنفرانسهاي مختلفي در رابطه با آن برگزار مي شود.

19 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اثر زلزله بر سازه های زیرزمینی و تونل مترو

اثر زلزله بر سازه های زیرزمینی و تونل مترو

امروزه با پيشرفت فن آوري، سهولت نسبي در حفاري و ساخت سازه‌هاي زيرزميني، محدوديتهاي فضاهاي سطحي براي اجراي طرحهاي عمراني و نيز به واسطه مسائل سياسي و امنيتي، توجه بسياري از کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به احداث سازه‌هاي زير رميني براي کاربريهاي عمراني، نظامي و معدني معطوف شده است.

18 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

كاربرد كامپوزيت‌هاي FRP در سازه‌هاي بتن آرمه  و بررسي دوام آنها

كاربرد كامپوزيت‌هاي FRP در سازه‌هاي بتن آرمه و بررسي دوام آنها

خوردگي قطعات فولادي در سازه‌هاي مجاور آب و نيز خوردگي ميلگردهاي فولادي در سازه‌هاي بتن آرمه اي كه در معرض محيط‌هاي خورندة كلروري و كربناتي قرار دارند، يك مسالة بسيار اساسي تلقي مي‌شود.

17 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

بتن و آسفالت رنگی

بتن و آسفالت رنگی

بتن های رنگی از طریق اضافه کردن قلیا و مواد رنگی مقاوم و سبک در داخل مخلوط به اندازه ی 8 تا 10 درصد وزن سیمان (اکر موم اکسید سرب قرمز و غیره ) یا با استفاده از سیمانهای رنگی به دست می آید .

10 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

ایمنی ساختمان

ایمنی ساختمان

برای طراحی ساختمانهای صنعتی آگاهی و آشنایی دقیق ازعملیات کارخانه ای که درآن احداث خواهد شد از شروط اساسی طراحی ساختمان آن است

9 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

به موازات پيشرفت صنعت و فن آوري مصالح ساختماني هر روز متنوع تر مي شود و كمتر ممكن است در يك سال چندين نوع مصالح جديد ساختماني به بازار عرضه نگردد . اين مصالح ممكن در اسكلت اصلي ساختمان مورد استفاده قرار گيرد يا به عنوان مواد تكميلي و تزييني به كار رود .

7 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اصول آرماتور گذاری

اصول آرماتور گذاری

آماتورها باید با دقت و به طور دقیق ،منطبق با شرایط نقشه ها ، جداول و جزئیات کار گذاشته شوند. اغلب لازم است که بر روی نقشه های مهندس سازه کارهای معینی انجام بگیرد تا با جزئیات  استاندارد خاص و توضیحات مطابقت کند

6 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اشنایی با المانهای ساندویچ پانل

اشنایی با المانهای ساندویچ پانل

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود

5 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

رفتار کمانشی کلی مهاربندهای کمانش تاب تمام فولادی

رفتار کمانشی کلی مهاربندهای کمانش تاب تمام فولادی

جلوگیری از کمانش سرتاسری است تا زمانی که قطعه مهاربند به تغییرشکل پلاستیک و شکل پذیری کافی برسد. این مقاله نتایج آنالیز المان محدود مهاربندهای تمام فولادی کمانش تاب را که پیشنهاد شده اند، ارائه می دهد.

4 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

عملکرد لرزه ای سیستم های قاب مهاربندی مقاوم در برابر کمانش

عملکرد لرزه ای سیستم های قاب مهاربندی مقاوم در برابر کمانش

تعداد فزاینده ای از ساختمان ها در ایالات متحده، از مهاربندی های مقاوم در برابر کمانش به عنوان سیستم اصلی مقاوم در برابر نیروی جانبی زمین لرزه استفاده می کنند. در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، مهاربندهای نامقید مقاوم در برابر کمانش تاکنون برای مقاوم سازی و ساخت و ساز جدید استفاده شده اند.

3 خرداد 1399 اطلاعات بیشتر

اندرکنش قاب‌های بتنی با مهاربندهای فولادی

اندرکنش قاب‌های بتنی با مهاربندهای فولادی

در این مقاله با تكيه بر جنبه‌های عملی روش استفاده از مهاربند فولادی در مقاوم‌سازی قاب‌های بتنی، محدوده کارایی انواع مهاربندها مورد بررسي قرار گرفته است.

28 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن های خاص

بتن های خاص

بتن عبور دهنده ی نور(لایتراکان) «لایتراکان»، Litracon»Light Transmiting Concrete، بتن عبور دهنده نور، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی جدید با قابلیت استفاده بالا مطرح است.

25 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن و انواع آن

بتن و انواع آن

تن یک ماده متناقض است. بتن با اینکه تداعی کننده مفهوم سختی است، لیکن در ابتدای فرآیند اختلاط مواد تشکیل دهنده اش، نرم و روان است

19 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن مسلح به الياف

بتن مسلح به الياف

بتن مسلح به الياف يک نوعي از بتن مسلح بوده که بر خلاف بتن مسلح معمولي که از آرماتور جهت مسلح کردن استفاده مي شود ، در اين نوع بتن از الياف استفاده مي گردد که از لحاظ توانايي تحمل نيروي کششي فوق العاده بوده و باعث افزايش بسيار زياد مقاومت کششي و مقاومت خمشي بتن مي گردد .

13 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن ریزی در هوای گرم

بتن ریزی در هوای گرم

بتن ریزی در شرایط هوای گرم می تواند به بروز مشکلاتی در بتن تازه و سخت شده کمک نماید و معمولا" به پائین آمدن کیفیت بتن سخت شده منجر می شود .

8 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بتن خودتراکم

بتن خودتراکم

بتن خود تراکم ، شامل بازه گسترده ای از طرح های اختلاط می باشد که خواص بتن تازه و سخت شده لازم برای کاربری های خاص دارا می باشند . اگرچه مقاومت هم چنان معیار اصلی موفقیت این بتن می باشند اما ویژگی های بتن تازه آن ، بسیار گسترده تر از بتن معمولی و متراکم شده توسط لرزاننده ها می باشد .

6 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

مواد افزودني در پروژه هاي سد سازي

مواد افزودني در پروژه هاي سد سازي

امتيازات فيزيکي و اقتصادي قابل ملاحظه اي که مواد افزودني براي بتن ايجاد مي کند و همچنين در بسياري موارد، مزاياي فني موجب رشد روز افزون کاربرد اين مواد در بتن شده است. اين مواد نه تنها امکان به کار بردن بتن را در شرايط پيچيده فراهم کرده اند که پيش از آن امکان استفاده از بتن در اين شرايط به دلايل مختلف فني وجود نداشت، بلکه امکان استفاده از گستره وسيع تري از مواد متشکله در مخلوط بتن را نيز به وجود آورده اند.

4 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

بررسی اهميت و لزوم بهسازی مسيل های شهری

بررسی اهميت و لزوم بهسازی مسيل های شهری

امروزه با گسترش شهرها و رشد آهنگ شهر نشينی، همچنين افزايش مشکلات و معضلات ناشی از اين فرايند و اهميت يافتن مديريت يکپارچه و توسعه متوازن، همه جانبه و پايدار شهر، بحث بهسازی زير ساخت های موجود شهری بيش از پيش قوت يافته است.

2 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

مراحل اجرای ساختمان

مراحل اجرای ساختمان

گاهي پس از پي كني به طبقه اي از زمين محكم و سفت مي رسند و پي سازي را شروع مي كنند ولي پس از چندي ساختمان ترك بر مي دارد . علت آن اين است كه زمين سفتي كه به آن رسيده اند از طبقهُ نازكي بوده است و متوجه آن نشده اند ولي براي اطمينان در جاهاي مختلف زمين مي زنند تا از طبقات مختلف زمين آگاهي پيدا كنند و بعد شفته ريزي را شروع مي كنند اين عمل را در ساختمان گمانه زني (سنداژ) مي گويند .

1 اردیبهشت 1399 اطلاعات بیشتر

تهران، خیابان پاسداران ، خیابان نازک خیابان شهید کاظم موسوی شرقی پلاک 63 واحد 412

22953288,02175128

info@bsmco.org